Recording Academy wprowadza istotne zmiany w procesie przyznawania najbardziej prestiżowych nagród na rynku muzycznym. Nowe zasady mają być bardziej przejrzyste i sprawiedliwe.  

Od kilku lat jesteśmy świadkami powolnego podupadania renomy nagród Grammy. Już nie tylko widzowie, ale również sami artyści coraz częściej oskarżają Recording Academy o korupcję i niesprawiedliwe przyznawanie wyróżnień. Organizatorzy plebiscytu postanowili zareagować tworząc nowe reguły, co jak wyjaśniono w komunikacie, „jest wynikiem szeroko zakrojonych dyskusji i współpracy w ciągu ostatniego roku między specjalnym podkomitetem członków Akademii i wybranych liderów, na które głosowała Rada Nadzorcza”. Nowe reguły wchodzą w życie natychmiastowo.

Największą i najbardziej fundamentalną zmianą jest całkowita rezygnacja z przyznających nominacje Nominations Review Committees, czyli tzw. „tajnych komitetów”, ostro krytykowanych ostatnio m.in. za zeszłoroczne pominięcie The Weeknd. Nominacje we wszystkich kategoriach będą teraz ustalane większością głosów ponad 11,000 członków Recording Academy. Do tej pory o nominowanych wykonawcach decydowały komisje złożone z 15-30 ekspertów branżowych reprezentujących i głosujących w ramach swoich dziedzin i gatunków muzycznych. Dzięki tej zmianie wybór nominowanych i ostatecznych zwycięzców Grammy jest oddany w ręce całego ciała członkowskiego. Aby dodatkowo wesprzeć tę poprawkę, Akademia potwierdziła, że ​​ponad 90 procent jej członków przejdzie do końca tego roku proces przekwalifikowania, zapewniający, że organ głosujący jest aktywnie zaangażowany w tworzenie muzyki.

Wśród wprowadzonych zmian znalazło się również dodanie dwóch nowych kategorii: Best Global Music Performance oraz Best Música Urbana Album.

„To był rok bezprecedensowych, transformacyjnych zmian dla Recording Academy i jestem niezmiernie dumny, że mogę kontynuować naszą podróż ku lepszemu dzięki najnowszym aktualizacjom procesu przyznawania nagród” – przyznał przewodniczący Akademii Harvey Mason Jr, który już podczas ostatniej gali zapowiedział wprowadzenie zmian. „To jest nowa Akademia, która jest napędzana do działania i jeszcze bardziej zaangażowana w zaspokajanie potrzeb społeczności muzycznej. Chociaż zmiany i postęp są kluczowymi czynnikami napędzającymi nasze działania, jedno zawsze pozostanie takie samo – nagroda Grammy to jedyne wyróżnienie w muzyce dla artystów i wybierane przez artystów. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy współpracować ze społecznością muzyczną przez cały rok, aby jeszcze bardziej udoskonalić i chronić integralność procesu wręczania nagród„.

TikTok i Grammy. Czy to się może udać?

GRAMMY Awards 2021 z najniższą oglądalnością w historii

Beyoncé najczęściej nagradzaną kobietą w historii Grammy. Taylor Swift, Billie Eilish, Lady Gaga również z ważnymi osiągnięciami

Piosenki The Weeknd nie będą w przyszłości brane pod uwagę przy wyborze nominacji do Grammy

Nagrody Grammy 2021 rozdane. Poznaj wszystkich tegorocznych zwycięzców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here