Chyba nie ma na świecie osoby, która nie kojarzyłaby debiutanckiego singla girlsbandu Spice Girls. Mowa oczywiście o numerze „Wannabe”, który 8 lipca kończy… 25 lat. Z tej okazji mamy dla was kilka ciekawostek.

Spice Girls zaczęły z wysokiego C. Ich debiutancki singiel, który ukazał się dokładnie 8 lipca 1996 roku, zapoczątkował jedną z najbardziej spektakularnych karier w historii branży rozrywkowej. Dzięki utworowi pięć nieznanych wcześniej nikomu Spajsetek stało się ikonami popkultury. Czego mogliście nie wiedzieć o tym legendarnym hicie?

„Wannabe” to najlepiej sprzedający się singiel nagrany przez jakikolwiek girlsband w historii

Piosenka była najchętniej kupowanym utworem w 1996 roku w Izraelu i na Łotwie. W Wielkiej Brytanii pod względem sprzedażowym zajęła drugie miejsce, natomiast na świecie trzecie.

„Wannabe” powstało w 30 minut

Wielkie hity mają to do siebie, że powstają w ekspresowym tempie. Tak było w przypadku debiutanckiego singla Spice Girls. W wywiadzie dla Pink News producent Richard „Biff” Stannard wyznał: „Napisaliśmy „Wannabe dość szybko”, ale wieki zajęło nam, aby piosenka brzmiała dobrze”.

Piosenka miała być w klimatach R&B

Wytwórnia Virgin, dostrzegając popularność dziewczęcych zespołów, takich jak Eternal i TLC, bardzo chciała nadać piosence brzmienie typowe dla gatunku R&B i wysłała ją producentowi Dave’owi Way’owi w celu zremiksowania. Geri Halliwell wyznała po latach, że efekt był… okropny. Ostatecznie to Mark Stent nadał piosence kształtu.

„Wannabe” nie miało być pierwszym singlem

Szefowie wytwórni płytowej, dla których nagrywały Spice Girls, chcieli, by to „Say You’ll Be There” lub „Love Thing” były pierwszymi singlami z nadchodzącego krążka, argumentując swoje zdanie tym, że „Wannabe” jest zbyt dziwne. Dziewczyny zostały jednak przy swoim. Opłaciło się.

Premier Wielkiej Brytanii miał wystąpić w teledysku

Tak, to nie żart. Geri Halliwell miała poprosić ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Tony’ego Blaira o udział w teledysku.

„Panie Blair, jestem Geri i śpiewam w girlsbandzie, który będzie ogromny. Niedługo kręcimy nasz pierwszy teledysk. Czy byłby pan zainteresowany pojawieniem się w nim?” – miała zapytać.

Tony Blair jednak odmówił.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here