Od 19 sierpnia toczy się proces R. Kelly’ego. Muzyk R&B miał latami wykorzystywać seksualnie młodziutkie, nastoletnie dziewczyny, w tym wokalistkę Aaliyah, z którą wziął potajemny ślub, kiedy ta miała zaledwie 15 lat. 

Przez lata historia ślubu 27-letniego R. Kelly’ego z 15-letnią Aaliyah Haughton była owiana tajemnicą. Oboje zaprzeczali, że miało to kiedykolwiek miejsce, nawet po opublikowaniu przez media dokumentów potwierdzających zawarcie małżeństwa.

Muzyk był mentorem ikony R&B na początku jej kariery. Pomógł jej stworzyć i wyprodukować jej debiutancki album, o wymownym tytule „Age Ain’t Nothing But a Number”.

Obecnie trwa proces 54-letniego dziś Roberta Kelly’ego. Oskarża się go przede wszystkim o liczne przestępstwa seksualne, których ofiarami były głównie bardzo młode nastolatki. Wykonawca przeboju „I Believe I Can Fly” miał je wykorzystywać i znęcać się nad nimi, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Sytuację po części przedstawia głośny serial dokumentalny „Surviving R.Kelly”.

W minioną środę, po prawie 30 latach, po raz pierwszy głos zabrał Nathan Edmond, urzędnik, który 31 sierpnia 1994 roku udzielił artystom ślubu. 73-letni dziś mężczyzna, który jeszcze nigdy nie mówił publicznie o tych wydarzeniach, przyznał, że nie wiedział kim oni są. „Nie sądziłem, że to ktoś wyjątkowy – w ogóle tego nie rozumiałem” – powiedział w swoim zeznaniu.

Zgodnie z aktem oskarżenia, R. Kelly poznał Aaliyah, gdy ta miała zaledwie 12 lat i rozpoczął z nią stosunki seksualne gdy była jeszcze młodą nastolatką. Prokuratorzy twierdzą, że Kelly poślubił ją, ponieważ wierzył, że jest w ciąży, i że może to powstrzymać ją od zeznawania przeciwko niemu. Niektórzy twierdzą również, że wokalistka poddała się zabiegowi aborcji, która ze względu na jej młody wiek, wymagała zgody rodziców bądź właśnie męża.

Producent został wcześniej oskarżony o przekupienie urzędnika z Illinois, aby uzyskać fałszywy dowód tożsamości dla Aaliyah. W dokumentach ze ślubu wpisano jej 18 lat, czyli minimalną granicę wieku na legalne zawarcie małżeństwa. W dniu ślubu Aaliyah miała naprawdę 15 lat, natomiast R. Kelly 27.

Przyjaciel pana Kelly’ego [Keith Williams], który był również moim przyjacielem i współpracownikiem, poprosił mnie o wyświadczenie mu przysługi” – powiedział w swoich zeznaniach Edmond. Urzędnik wspominał, że cała ceremonia przebiegła bardzo szybko, „około 10 minut lub mniej”. Odbyła się ona w hotelu na przedmieściach Chicago, a jedynymi uczestnikami byli on sam, Kelly, Aaliyah, Williams i „około trzech innych dżentelmenów”, których Edmond nie znał.

Przed przeprowadzeniem ceremonii Edmond został poproszony o podpisanie umowy o zachowaniu poufności, ale odmówił, twierdząc, że wygląda ona podejrzanie. Zamiast tego został poproszony o „słowo”, że nigdy nie będzie mówił o ceremonii, na co się zgodził. Odmówił też przyjęcia dodatkowej zapłaty za odprawienie ceremonii.

R. Kelly i Aaliyah mieli na sobie takie same dresy, oboje z jedną nogawką spodni podwiniętą do kolan. „Nie można było zobaczyć jej całej twarzy, ponieważ zakrywały ją włosy” – powiedział Edmond o nastoletniej piosenkarce.

Rodzina i bliscy Aaliyah mieli nie wiedzieć o szczegółach relacji, która łączyła ją z dorosłym wokalistą i producentem, bądź odwracali wzrok, ignorując podejrzane zachowanie mężczyzny wobec bardzo młodej jeszcze artystki. Ich małżeństwo zostało anulowane w lutym 1995 roku, a Aaliyah odcięła się od Kelly’ego. Sześć lat później zginęła w katastrofie samolotowej, wracając z planu teledysku na Bahamach.

Aaliyah powraca! Piosenki gwiazdy R&B nareszcie dostępne w serwisach streamingowych

Album „One in a Million” od Aaliyah po 25 latach od premiery trafił do top 10 rankingu Billboard 200

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here