Wczorajsze oświadczenie Lady Gagi wstrząsnęło niemalże całym muzycznym światem. Po usłyszeniu o zarzutach wobec R. Kelly’ego, artystka podjęła decyzję o usunięcie ich wspólnego singla z iTunes i serwisów streamingowych. Zanim to jednak nastąpiło, utwór zdążył osiągnąć ogromny sukces na listach.

Kontrowersje, jakie wywołał serial „Surviving R. Kelly” o przestępstwach na tle seksualnym, których miał dopuścić się popularny wokalista sprawiły, że swój głos postanowiła zabrać sama Lady Gaga, która w 2013 roku współpracowała z muzykiem, czego efektem był singiel „Do What You Want (With My Body)”. Wokalistka wyraziła swoje poparcie dla skrzywdzonych przez R. Kelly’ego kobiet oraz przeprosiła za ich duet, jak również zapowiedziała usunięcie singla z biblioteki iTunes i wszystkich platform streamingowych, w tym Spotify, a nawet YouTube.

„Stoję za tymi kobietami w 1000%, wierzę im, wiem, że przechodzą przez ogromny ból i głęboko czuję, że ich głosy powinny zostać usłyszane oraz wzięte na poważnie. (…) Zdecydowałam usunąć naszą piosenkę z iTunes i innych serwisów streamingowych. Nie będę nigdy więcej z nim współpracować. (…)” – obwieściła wczoraj artystka.

Zrealizowanie podjętych kroków trwało jednak kilkanaście godzin, które fani Lady Gagi postanowili wykorzystać na zakupienie „Do What You Want (With My Body)” poprzez iTunes, jak również streamowanie piosenki, zanim całkowicie zniknie. Efekt? Utwór powrócił po ponad pięciu latach do TOP 20 iTunes w Stanach Zjednoczonych (#11) oraz odnotował wysokie pozycje w wielu innych krajach. W Polsce udało mu się dotrzeć do 6. miejsca listy iTunes.

Dziś, wraz ze studyjnymi wersjami, zniknęły także wszystkie występy na żywo z singlem, które znajdowały się na oficjalnym kanale Lady Gagi. Najdłużej dostępny był zapis wykonania utworu podczas gali rozdania nagród American Music Awards, ponieważ jest on własnością stacji ABC, a nie wytwórni Lady Gagi – Interscope Records, jednak i on również został usunięty.

Decyzja piosenkarki nie spotkała się jednak z aprobatą samego zainteresowanego, czyli R. Kelly’ego. Prawnik muzyka stwierdził w publicznym oświadczeniu, że Gaga wykorzystała całe zamieszanie, aby zwiększyć swoje szanse na wygranie Oscara za rolę w filmie „Narodziny Gwiazdy”.

„Pan Kelly docenia, że Lady Gaga poznała się na jego ogromnym talencie i podjęła się współpracy z nim, aby pomóc sobie w karierze, ale żałuje, że obecnie wykorzystuje ona zaistniałą kontrowersję, aby pomóc sobie w staraniach o zdobycie Oscara” – powiedział.

Według danych statystycznych opublikowanych przez magazyn Billboard, kontrowersje wokół czarnoskórego artysty zwiększyły popularność również jego solowych kompozycji. Dzień po wyemitowaniu szokującego materiału w telewizji Lifetime, streaming wzrósł o 116% w porównaniu do dnia poprzedzającego emisję!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here