Tegoroczny okres wakacji dobiegł już końca. W ostatni dzień sierpnia prezentujemy Wam finałową odsłonę naszej mini serii „#Pożyczone”, w której opisujemy sample użyte w największych przebojach ostatnich lat. 

Tej pani nie trzeba nikomu przedstawiać. Britney Spears ma na swoim koncie ponad 150 milionów sprzedanych albumów, ustanowione rekordy, liczne międzynarodowe hity oraz wiele nagród muzycznych, w tym prestiżową statuetkę Grammy za „Toxic”. Singiel promujący album „In The Zone” to jeden z flagowych numerów Britney. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że charakterystyczna melodia piosenki jest pożyczona z kompozycji „Tere Mere Beech Mein” nagranej na potrzeby bollywoodzkiej produkcji „Ek Duuje Ke Liye”.

Britney Spears „Toxic”, 2004

Lata Mangeshkar, S.P. Balasubramaniam „Tere Mere Beech Mein”, 1981


W tym samym roku co „Toxic” premierę miał singiel „Naughty Girl” promujący debiutancki solowy album Beyoncé zatytułowany „Dangerously in Love”. Już w pierwszych sekundach piosenki można usłyszeć sample z przeboju „Love to Love You Baby” królowej disco Donny Summer.

Beyoncé „Naughty Girl”, 2003 

Donna Summer „Love to Love You Baby”, 1975


W styczniu 2016 roku Rihanna opanowała wszystkie parkiety taneczne świata swoim singlem „Work” z gościnnym występem Drake’a. Wpadająca w ucho reggae-pop kompozycja szybko podbiła serca fanów tej dwójki artystów. Autorzy „Work” podczas tworzenia inspirowali się rytmami dacehallu, wyspiarskim pochodzeniem Rihanny oraz kawałkiem „Sail Away” wyprodukowanym przez duet Richie Stephens i Mikey 2000.

Rihanna feat. Drake „Work”, 2016

Richie Stephens & Mikey 2000 „Sail Away”, 1998


DJ Khaled samplingu się nie boi. Producent wielokrotnie używa w swoich piosenkach fragmentów z nagranych już wcześniej, przez innych muzyków utworów (o jednym z nich pisaliśmy już w części 4). Tym razem pokusił się on na wielki hit r&b z 2004 roku – „Lovers And Friends” od Lil Jona, Ushera i Ludacrisa. Khaled zaprosił do współpracy śmietankę swojego gatunku. W „Do You Mind” zaśpiewali m.in. Nicki Minaj, Chris Brown, Future i Jeremih. Co ciekawe sama wersja, na której oparł swój singel DJ Khaled, sampluje utwór Michaela Sterlinga o tym samym tytule.

DJ Khaled feat. Nicki Minaj, Chris Brown, August Alsina, Jeremih, Future, Rick Ross „Do You Mind”, 2016

Lil Jon feat. Usher & Ludacris „Lovers And Friends”, 2004

Michael Sterling „Lovers and Friends”, 1990

 

#Pożyczone vol. 8: Ariana Grande, Destiny’s Child, Ed Sheeran i Eric Prydz – sprawdź jakich sampli użyli oni w swoich hitach

#Pożyczone vol 7: Sprawdź jak powstały przeboje od Nicki Minaj, Cardi B i City Girls oraz Kendricka Lamara

#Pożyczone vol. 6: Sprawdź jakimi piosenkami inspirowały się w swoich singlach Beyoncé, Ariana Grande, Camila Cabello oraz Christina Aguilera

#Pożyczone vol. 5: Sprawdź jakich sampli użyli w swoich przebojach Cardi B, Shakira i Drake

#Pożyczone vol. 4: Poznaj sample użyte w hitach Lady Gagi, Nicki Minaj oraz w najnowszej piosence od Katy Perry

#Pożyczone vol. 3: Sprawdź jakich sampli użyła w swoich piosenkach Iggy Azalea

#Pożyczone vol. 2: Sprawdź co łączy piosenki Rihanny, Michaela Jacksona oraz Ashley O i Lil Nas X.

#Pożyczone vol. 1: Sprawdź jakimi piosenkami inspirowały się Ariana Grande, Nicki Minaj, Fergie oraz dziewczyny z Little Mix

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here