Okres wakacji kończy się nieubłaganie, tym samym małymi krokami dobiega do końca nasza wakacyjna mini seria „#Pożyczone”. W przedostatnim już wpisie prezentujemy utwory od takich megagwiazd jak Ariana Grande i Ed Sheeran oraz kultowych już grup sprzed dwóch dekad.

Rok 2019 owocował w liczne sukcesy dla pięknej Ariany Grande. Na samym początku tego roku światło dzienne ujrzał jej hitowy album „Thank U, Next”. Krążek oprócz tytułowego lead singla promowały także utwory „7 rings”, o którym pisaliśmy w 6 części #Pożyczone oraz „break up with your girlfriend, i’m bored”, w którym z kolei Grande wykorzystała sample z „It Makes Me Ill” słynnego *NSYNC. Warto tutaj dodać, że wiosną Ariana wykonała razem z boysbandem obie piosenki na żywo podczas festiwalu Coachella.

Ariana Grande „break up with your girlfriend, i’m bored”, 2019

*NSYNC „It Makes Me Ill”, 2000


Ed Sheeran należy do tych muzyków, dla których „pożyczanie” fragmentów piosenek innych artystów nie jest niczym obcym. Niestety z tego właśnie powodu Brytyjczyk kilka razy miał już problemy dotyczące oskarżeń o plagiat („Thinking Out Loud”, „Shape of You”). Całe szczęście sample z utworu „Minute 5” zespołu Beoga wokalista wykorzystał w 100% legalnie. Kto wie, może właśnie tą irlandzką grupę miał na myśli pisząc tekst do „Galway Girl” („She played the fiddle in an Irish band but she fell in love with an English man”). 

Ed Sheeran „Galway Girl”, 2017

Beoga „Minute 5”, 2011


Legenda głosi, że w pierwotnej wersji wielkiego przeboju Destiny’s Child użyto riffu z popularnego do dzisiaj utworu „Eye Of The Tiger”. Niestety z powodu konfliktu twórców i wysokich kosztów Rob Fusari – autor „Bootylicious” postanowił zamienić sample na bardzo podobną do hitu grupy Survivor piosenkę „Edge of Seventeen” od Stevie Nicks. Ponadto sama Stevie pojawia się już w pierwszych kilku sekundach teledysku nakręconego do singla.

Destiny’s Child „Bootylicious”, 2001

Stevie Nicks „Edge of Seventeen”, 1981


W 2004 roku nie było chyba nikogo, kto nie nuciłby największego hitu od Erica Prydza „Call On Me”. Już nie mówiąc o bijącym rekordy popularności teledysku… . Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że partie wokalne w przeboju szwedzkiego DJ’a pochodzą z wydanego w latach 80 przez Steve’a Winwooda utworu „Valerie”.

Eric Prydz, „Call On Me”, 2004

Steve Winwood „Valerie”, 1982

 

#Pożyczone vol 7: Sprawdź jak powstały przeboje od Nicki Minaj, Cardi B i City Girls oraz Kendricka Lamara

#Pożyczone vol. 6: Sprawdź jakimi piosenkami inspirowały się w swoich singlach Beyoncé, Ariana Grande, Camila Cabello oraz Christina Aguilera

#Pożyczone vol. 5: Sprawdź jakich sampli użyli w swoich przebojach Cardi B, Shakira i Drake

#Pożyczone vol. 4: Poznaj sample użyte w hitach Lady Gagi, Nicki Minaj oraz w najnowszej piosence od Katy Perry

#Pożyczone vol. 3: Sprawdź jakich sampli użyła w swoich piosenkach Iggy Azalea

#Pożyczone vol. 2: Sprawdź co łączy piosenki Rihanny, Michaela Jacksona oraz Ashley O i Lil Nas X.

#Pożyczone vol. 1: Sprawdź jakimi piosenkami inspirowały się Ariana Grande, Nicki Minaj, Fergie oraz dziewczyny z Little Mix

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here