Jak co tydzień przygotowaliśmy listę czterech przebojów, przy których tworzeniu użyto różnego rodzaju sampli. W szóstej odsłonie #Pożyczone znalazły się znane pop diwy, zarówno te występujące na scenie już od ponad dwóch dekad jak i takie, których kariera rozpoczęła się niedawno, ale już mają na swoim koncie nie lada sukcesy.

W 1959 roku swoją premierę miał jeden z najbardziej znanych i docenianych musicali – „The Sound of Music”. Krótko po premierze doczekał się on swojej ekranizacji z Julie Andrews w głównej roli. Popularność „The Sound of Music” wykorzystała Ariana Grane, dla której, warto zaznaczyć, Broadway nie jest niczym obcym. Piosenkarka użyła motywu z kompozycji „My Favorite Things” w swoim wielkim przeboju „7 rings”.

Ariana Grande „7 rings”, 2019

Julie Andrews „My Favorite Things”, 1965


Beyoncé w swoją solową karierę weszła w wielkim stylu, przy akompaniamencie trąbek i wpadającego w ucho bitu. Na pomysł użycia w „Crazy In Love” sampli z „Are You My Woman? (Tell Me So)” wpadł nagrodzony Grammy producent Rich Harrison. Z początku Bey nie była przekonana do melodii – według niej piosenka brzmiała zbyt retro. Całe szczęście po dopisaniu tekstu i charakterystycznego „Uh oh, uh oh, uh oh, oh, no, no” gwiazda zmieniła zdanie. Pierwszy singiel z debiutanckiej płyty wokalistki oraz jej drugi duet z przyszłym mężem jest niezaprzeczalnie jednym z największych hitów wszech czasów.

Beyoncé ft. Jay Z „Crazy In Love” 2003

The Chi-Lites „Are You My Woman? (Tell Me So)”, 1970


Klimatu retro zdecydowanie nie bała się Christina Aguilera kiedy pracowała w studiu nad swoim piątym albumem „Back to Basic”. Krążek przepełniony jest klimatami soulu, bluesa, jazzu oraz elementami charakterystycznymi dla r&b z pierwszej połowy ubiegłego wieku. Album odniósł niesamowity międzynarodowy sukces. W Polsce popularnością cieszył się trzeci singiel z płyty „Candyman”. Piosenka jest hołdem dla znanego w czasie II wojny światowej tria The Andrews Sisters. W utworze użyto ich „Boogie Woogie Bugle Boy” oraz przyśpiewki U.S. Marines „Tarzan & Jane Swingin’ on a Vine”.

Christina Aguilera „Candyman”, 2007

The Andrews Sisters „Boogie Woogie Bugle Boy”, 1941

U.S. Marines „Tarzan & Jane Swingin’ on a Vine”


Oczywiście Christina Aguilera nie tylko używała samplingu – jej przeboje również posłużyły jako inspiracja dla innych artystów. Twórcy pierwszego solowego singla Camili Cabello „Crying in the Club” użyli interpolacji z wydanej latem 1999 roku debiutanckiej piosenki Xtiny „Genie In a Bottle”.

Camila Cabello „Crying in the Club”, 2017

Christina Aguilera „Genie In a Bottle”, 1999

 

#Pożyczone vol. 5: Sprawdź jakich sampli użyli w swoich przebojach Cardi B, Shakira i Drake

#Pożyczone vol. 4: Poznaj sample użyte w hitach Lady Gagi, Nicki Minaj oraz w najnowszej piosence od Katy Perry

#Pożyczone vol. 3: Sprawdź jakich sampli użyła w swoich piosenkach Iggy Azalea

#Pożyczone vol. 2: Sprawdź co łączy piosenki Rihanny, Michaela Jacksona oraz Ashley O i Lil Nas X.

#Pożyczone vol. 1: Sprawdź jakimi piosenkami inspirowały się Ariana Grande, Nicki Minaj, Fergie oraz dziewczyny z Little Mix

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here