Wydawać by się mogło, że dla muzyków obce jest przysłowie „dobry zwyczaj – nie pożyczaj”. Nieustannie pokazują, że inspiracja i „pożyczenie” fragmentu tekstu czy melodii od innego artysty sprawia, że my, słuchacze otrzymujemy nowy, świetny kawałek. 

Pod koniec maja tego roku rozpoczęła się nowa era w karierze Katy Perry. Gwiazda powróciła z solowym singlem zatytułowanym „Never Really Over”. Popowy numer brzmiałby zupełnie inaczej, gdyby jego twórcy nie zdecydowali się na użycie utworu „Love You Like That” od norweskiej wokalistki o pseudonimie Dagny.

Katy Perry „Never Really Over”, 2019

Dagny „Love You Like That”, 2017


W 2017 roku twórcy współpracy Jasona Derulo z Nicki Minaj i Ty Dolla $ign wykorzystali interpolacje z wydanego ponad dekadę wcześniej „Shimmy Shimmy Ya”. Nagrane przez artystów „Swalla” nie tylko cieszyło się popularnością w radiach i na listach przebojów, ale również zawładnęło parkietami na całym świecie. A przyznać trzeba, że przy tym kawałku ciężko nie pobujać bioderkiem albo chociaż potupać nóżką.

Jason Derulo ft. Nicki Minaj & Ty Dolla $ign „Swalla”, 2017 

Ol’ Dirty Bastard „Shimmy Shimmy Ya”, 1995


DJ Khaled należy do tych twórców, którzy chętnie i często uciekają się do samplingu. Jako przykład można tu podać takie hity jak „Wild Thoughts”, „All Eyes On You” i wiele innych. Na najnowszej płycie zatytułowanej „Father of Asahd” producent z pomocą pięknej SZA zafundowali nam sentymentalną podróż do roku 2000, kiedy wydane zostało kultowe już „Ms. Jackson” od jednej z najważniejszych hip-hopowych grup – OutKast.

DJ Khaled ft. SZA „Just Us”, 2019 

OutKast „Ms. Jackson”, 2000


Druga połowa lat 00 to ważny okres w karierze Lady Gagi. Uwielbiana przez wielu artystka wydała w tych latach dwa krążki – debiutancki „The Fame” oraz „The Fame Monster”, z których pochodzą takie hity jak „Poker Face”, „Paparazzi”, „Bad Romance”, „Telephone” z Beyoncé oraz „Alejandro”. Piosenka znana z kontrowersyjnego teledysku i chwytliwego „Ale-Alejandro, Ale-Alejandro” w refrenie jest niezbitym dowodem, że już na początku swojej kariery Gaga garściami czerpała z dorobku innych twórców i artystów. Użyte w „Alejandro” intro to nic innego jak sample z utworu „Csárdás” skomponowanego w 1904 roku przez włoskiego skrzypka Vittorio Monti.

Lady Gaga „Alejandro”, 2010 

Vittorio Monti „Csárdás”, 1904

 

#Pożyczone vol. 3: Sprawdź jakich sampli użyła w swoich piosenkach Iggy Azalea

#Pożyczone vol. 2: Sprawdź co łączy piosenki Rihanny, Michaela Jacksona oraz Ashley O i Lil Nas X.

#Pożyczone vol. 1: Sprawdź jakimi piosenkami inspirowały się Ariana Grande, Nicki Minaj, Fergie oraz dziewczyny z Little Mix

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here