Wraz z początkiem słodkiego okresu lata i wakacji rozpoczynamy nową, mini serię „#Pożyczone”, w której chcemy przedstawić Wam największe przeboje ostatnich lat, przede wszystkim skupiając się na użytych w nich samplach i elementach „pożyczonych” z innych utworów. 

Na sam początek przedstawiamy najnowszy singiel Little Mix. Kawałek „Bounce Back” jest zapowiedzią ich szóstego longplaya oraz pierwszą opublikowaną kompozycją, która w całości powstała po opuszczeniu przez zespół wytwórni Syco Music. Charakterystyczny refren, użyty w piosence, sampluje największy przebój brytyjskiej grupy Soul II Soul. Kompozycja z 1989 roku zatytułowana „Back To Life” podczas przeprowadzonego 4 lata temu w Wielkiej Brytanii plebiscytu na najlepszy utwór z lat 80. uplasowała się na 18 miejscu. Ponadto telewizja VH1 w 2000 roku przyznała piosence 50 miejsce w zestawieniu „100 Greatest Dance Songs”.

Little Mix „Bounce Back”, 2019

Soul II Soul „Back To Life”, 1989


W 1990 roku Johnny Gill, były członek takich grup jak New Edition czy LSG, wydał swój największy solowy przebój zatytułowany „My, My, My”. Utwór podbił listy przebojów docierając między innymi do najlepszej 10 zestawienia Billboard Hot 100. O tym klasyku równo 25 lat później przypomnieli światu norweski DJ Cashmere Cat oraz piękna Ariana Grande w nagranym wspólnie „Adore”.

Cashmere Cat ft. Ariana Grande „Adore”, 2015

Johnny Gill „My, My, My”, 1990


W drugiej połowie czerwca światło dzienne ujrzał „Megatron” będący wakacyjną propozycją od Nicki Minaj. W swoim najnowszym solowym wydawnictwie raperka postawiła na jamajskie rytmy, reagge i dancehall, między innymi dzięki użyciu tzw. filthy riddim będącego niezwykle popularnym beatem w tego typu muzyce oraz także dzięki samplom ściągniętym z piosenki Mr. Vegas „Heads High”.

Nicki Minaj „Megatron”, 2019

Mr. Vegas „Heads High”, 1998


Dokładnie 10 lat przed powstaniem numeru, którego sample słychać w „Megatron” premierę miał kawałek „Supersonic” grupy J.J. Fad. Energiczna piosenka została nominowana do nagrody Grammy, tym samym sprawiając, że J.J. Fad były pierwszą rap-grupą składającą się tylko z kobiet, która miała szansę na prestiżową statuetkę. W 2006 „Supersonic” posłużyło jako inspiracja do powstania „Fergalicious” będącego drugim singlem promującym pierwszą solową płytę Fergie. Producentem jednego z największych hitów amerykańskiej piosenkarki jest jej przyjaciel z grupy Black Eyed Peas – will.i.am.

Fergie ft. will.i.am „Fergalicious”, 2006

J.J. Fad „Supersonic”, 1989

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here