Co łączy zdobywców Fryderyka Roberta Cichego, Jurka Zagórskiego, laureata Mateusza Trójki Marcina Pendowskiego, lauratkę prestiżowych nagród Annę Serafińską, czołowego masteringowca polskich płyt Jacka Gawłowskiego i wschodzący talent producencki Maćka Wasio z przeszło 30-ką innych mniej i bardziej znanych muzyków i 13-ką innych producentów? „Dust Bowl Desert Night Fantasies” – tak brzmi odpowiedź. 

Gdyby zmixować w blenderze odpowiednie proporcje melancholii, introwersji i czułości z jednej strony z grunge’owym brudem, nocnym, pustynnym nastrojem i drapieżnym wokalem z drugiej wyszedłby nam właśnie on, prostolinijny i szczery songwriter z zamiłowaniem do bluesa, melodii i ocierania się o wokalne extrema. Zafascynowany siłami natury. Pielęgnujący swoją wolność. Piszący proste piosenki na gitarze.” – tak zaczyna się notka o autorze na portalach streamingowych.

Piotr Lato, bo o nim mowa, to w przeszłości również uczestnik popularnych programów telewizyjnych, takich jak Idol, The Voice of Poland, czy Big Brother. Jego intensywne przygody w mediach zaowocowały nawiązaniem wielu muzycznych znajomości, między innymi ze Zbyszkiem Hołdysem, legendą polskiego rocka, który dał mu swoją gitarę i otoczył opieką w wieku 20 lat. Gitary, jak sam mówi, nigdy nikomu nie odda, choć wielu chciało ją odkupić płacąc spore pieniądze. Dziś, po niemal 20 latach starań, Piotr Lato spełnił swoje muzyczne marzenie – jego debiutancki album „Dust Bowl Desert Night Fantasies” oficjalnie ujrzał dzisiaj światło dzienne.

Jak przekonuje sam zainteresowany, „Dust Bowl Desert Night Fantasies” to album, na który czekał długo. „Jak skomentować coś o czym marzyło się, do czego dążyło przez niemal 20 lat? Cóż, to nie jest płyta rozrywkowa. To zdecydowanie płyta nocna, hołd złożony nocy i tej pięknej wolnej od nadmiaru cywilizacji przestrzeni” – przekonuje. Muzyczny debiut Piotra Lato wydany został po części w wyniku zakończonej sukcesem akcji crowdfundingowej i bez wątpienia stanowi dowód na to, że marzenia faktycznie się spełniają i że warto wykorzystywać tę metodę.

Do muzycznych inspiracji Piotra Lato zaliczyć można gatunki muzyki gitarowej: Blues, Grunge i Rock ale też Folk i Alternatywę. Inspirują go rozmaici wokaliści nurtów popularnych i offowych. Od Gospel i Soul po Electro. Jednak to wokaliści tacy jak Chris Cornell, Eddie Vedder, Robert Plant, Jim Morrison czy Scott Weiland wpłynęli na niego za młodu najmocniej.

Album mocno emanuje melancholią, tęsknotą, przestrzenią. Wyraźne są inspiracje rockiem i autentyczność charakterystyczna dla muzyki grunge i blues. Bywa zarówno ekstremalnie intymnie jak i drapieżnie. Przeważają klimaty akustyczne zabarwione brudnymi, wibrującymi, ciepłymi barwami gitar elektrycznych, instrumentów towarzyszących (Sitar, Harmonijka) oraz wokalnymi osobistościami na featuringu. Całe „Dust Bowl Desert Night Fantasies” przesłuchać można poniżej.

„Nie Żałuję” Natalia Zastępa: odważny krok w stronę muzycznej dojrzałości [RECENZJA]

Polski rap doczekał się nagród z prawdziwego zdarzenia. Zbliża się Lech Polish Hip-Hop Music Awards!

Nowy singiel Wiatra. “Tracę sygnał” to najnowszy utwór krakowskiego rapera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here