Dzisiaj swoje 32. urodziny świętuje jedna z największych gwiazd współczesnego przemysłu muzycznego – Lady Gaga. Z tej okazji zdecydowaliśmy się przypomnieć Wam dziesięć występów artystki, które na długo zapisały się w naszej pamięci.


Zacznijmy od jednego z najświeższych występów Gagi, czyli legendarnego Super Bowl Halftime Show, kilkunastu minut niezapomnianych przebojów i wielkich emocji. Artystka dała niepowtarzalne show i zawładnęła w ten wieczór sceną wykonując swoje największe hity. Gwiazda zaprezentowała single takie jak niezapomniane ‚Bad Romance’ i ‚Poker Face’, a także postawiła na jeden kawałek ze swojego ostatniego albumu ‚Joanne’ – ujmujące ‚Million Reasons’. Występ zaś rozpoczął się od wykonania przez Gagę ‚God Bless America’ na… dachu stadionu w Houston.

Szybki przeskok do ery ‚The Fame Monster’ i jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Wielkiej Brytanii – BRIT AWARDS. To właśnie wtedy, w lutym 2010 roku, 32-letnia artystka pojawiła się na londyńskiej scenie wykonując wyjątkową wersję ‚Telephone’ oraz ‚Dance in the Dark’. Występ niezapomniany nie tylko z uwagi na doskonałą formę Gagi, ale również z uwagi na fakt, iż całość została zadedykowana zmarłemu kilka dni wcześniej przyjacielowi artystki – brytyjskiemu projektantowi Alexandrowi McQueenowi.

Nie sposób również pominąć pierwszy występ Gagi z singlem ‚Applause’, który promował album ‚Artpop’. 32-letnia wokalistka zdecydowała się zaprezentować po raz pierwszy na żywo swój premierowy kawałek podczas VMA w 2013 roku. W trakcie występu można było zaobserwować wiele różnorodnych kostiumów wokalistki w sposób oczywisty nawiązujących do dotychczasowych wcieleń gwiazdy. „Tak piękny, określający mnie jako artystkę. Czuję na wiele sposobów to, że występ ten był dla mnie gigantyczną metaforą.” opisywała kilka lat temu Gaga. „Najbardziej wymagający występ, jaki zrobiłam, kiedykolwiek!” dodała.

Zestawienie to można byłoby spokojnie wyrzucić do kosza, gdyby zabrakło w nim miejsca dla pamiętnego wykonania ‚Paparazzi’ podczas MTV Video Music Awards w 2009 roku. To było dla moich fanów, wiedziałam, że będą w domu kibicowali i mdleli” stwierdziła artystka wypowiadając się na temat legendarnego występu.”Chciałam powiedzieć coś o tym, jak celebrytów czeka ten nieuchronny upadek, który tak bardzo kochamy obserwować. Ale… czy my ich zabijamy, czy oni zabijają się sami? I czy kochają sławę i jej potrzebują, a tak naprawdę jej nie chcą? I dlaczego, kiedy pojawiają się kamery, stają się nieśmiali? Ale w przypadku, gdyby kamery obserwowały kogoś innego to staliby się zazdrośni?” wyznała w kolejnej wypowiedzi piosenkarka. Warto zaznaczyć, iż w jednym z głosowań przeprowadzonych przez Billboard występ ten został uznany za 4. najlepsze wykonanie w historii całego MTV VMA.

Pewne miejsce w dziesiątce niezapomnianych występów Gagi należy do ‚Born This Way’ i  Grammy Awards 2011. Wokalistka, która na początku swojego występu wyszła na scenę w gigantycznym pojemniku przypominającym inkubator po raz kolejny skupiła na sobie uwagę mediów i miłośników muzyki na całym świecie. Tuż po występie Gaga przyznała, że rekwizyt w postaci ogromnych rozmiarów jaja miał dla niej znaczenie symboliczne. „Chciałam doświadczyć narodzin na scenie. Chciałam, ale bez zbytniego opisywania tego występu, chciałabym bowiem, żeby każdy doświadczył tego samoistnie. Nigdy nie jest za późno, żeby powiedzieć: „Może i urodziłam się w jeden sposób, ale wybrałam, żeby się narodzić taką a nie inną.” wyznała Gaga.

Ok, kochamy ten występ każdą najmniejszą partią swojego ciała. Brytyjskie ‚The X Factor’ swego czasu znane było z tego, że na scenie programu występowały największe gwiazdy rynku muzycznego. W 2009 roku Wielką Brytanię odwiedziła Lady Gaga, która na scenie talent-show zaprezentowała niezaprzeczalnie jeden ze swoich największych hitów – ‚Bad Romance’. Wokalistka, której na scenie towarzyszyła ogromna wanna na pytanie prowadzącego o to, skąd wzięła ten rekwizyt z uśmiechem na twarzy stwierdziła, że… okradła jednego z jurorów i pomysłodawcę show, Simona Cowella. Bądź sobą, nie pozwól, żeby ktokolwiek wmówił Ci, że nie możesz osiągnąć tego, o czym marzysz!” doradziła uczestnikom programu Gaga.

MTV VMA to prawdziwa kopalnia legendarnych występów Lady Gagi! W 2011 roku na scenie gwiazda pojawiła się jako Jo Calderone, czyli jedno z wcieleń piosenkarki w trakcie ery ‚Born This Way’, który tuż przed rozpoczęciem występu wygłosił 4-minutowy monolog o nadszarpniętej relacji… z Gagą. Chwilę później rozpoczęło się bezbłędne wykonanie singla ‚You and I’, na scenę wkroczył nikt inny jak legendarny Brian May, a widzowie mogli podziwiać kolejne niezapomniane show w wykonaniu utalentowanej artystki. Chcielibyście zobaczyć piosenkarkę jeszcze raz w roli Jo Calderone?

Chociaż wykonanie singla ‚Do What U Want’ podczas American Music Awards 2013 z pewnością wizualnie robiło dużo większe wrażenie, to z pewnych powodów to właśnie występ z tym kawałkiem w trakcie amerykańskiego programu ‚The Voice’ zapisał się na stałe w naszej pamięci. Artystka na scenę zaprosiła bowiem jedną z jurorek show – Christinę Aguilerę, o konflikcie, z którą wielokrotnie rozpisywały się magazyny plotkarskie. Dwa gigantyczne głosy, dwie intrygujące osobowości i dwa kieliszki drogiego szampana na jednej scenie sprawiły, że ten moment z pewnością na długo utkwił w pamięci wszystkim miłośników pop-kultury. Tylko dlaczego oficjalny remiks utworu został wypuszczony tak późno?!

Gaga w trakcie swojej dotychczasowej kariery miała też wiele wyjątkowo emocjonalnych występów. W naszej czołówce plasuje się wykonanie ballady ‚Till It Happens to You’ podczas oscarowej nocy. Każde słowo piosenki, z której sprzedaży część dochodu przeznaczono na ofiary przemocy i molestowania seksualnego, wybrzmiało podczas gali w przeszywający sposób. 32-letniej artystce na scenie towarzyszyło 50 ofiar molestowania seksualnego, na których ciele można było odnaleźć napisy ‚ocalały’ i ‚nie Twoja wina’.

Z kolei ballada ‚Million Reasons’ to prawdopodobnie jeden z najmocniej promowanych singli wokalistki w trakcie ostatnich lat. Wyjątkowo doniosłym momentem było jego wykonanie w trakcie pokazu ‚Victoria’s Secret’ w Paryżu. Warto zaznaczyć, że tuż przed właściwym występem na scenie Gaga zaśpiewała utwór na backstage’u z niektórymi z modelek występujących w wielkim pokazie.