Oto nasza nowa seria, w której będziemy wam chcieli przybliżyć kilku „mniejszych” artystów z poszczególnych państw. Niekiedy tworzą oni muzykę na najwyższym poziomie, ale nie jest im dane wybić się w aż tak szybkim tempie. Mamy nadzieję, że wśród tego zestawienia znajdziecie kogoś o kim jeszcze nie słyszeliście, a także podzielicie się swoimi artystami z danych krajów, którzy także są zaliczani do miana tych niszowych!

1. AVEC – artystka, która swoją karierę rozpoczęła w 2015 roku wydając swoją debiutancką EPkę „Heartbeats”. Wszystkie z jej tekstów są pisane przez nią samą, a dźwięki, które słyszymy w jej piosenkach to jej autorskie eksperymenty. Jej największymi muzycznymi inspiracjami są tacy artyści jak Bon Iver, czy też Daughter. Jeśli chodzi o kreowanie jej świata, to muzyka artystki nie zamyka się tak naprawdę w jednej kategorii. W jej piosenkach możemy swobodnie przechodzić między światem pełnym melancholii do bardziej mrocznych klimatów, które zabierają słuchacza we własny wyimaginowany świat młodej Dunki.

2. Fallulah – piosenkarka i tekściarka, która zasłynęła na świecie dzięki swojemu albumowi „The Black Cat Neighbourhood”. Na początku swojego życia marzyła o tym, by być tancerką jednak po nieudanych próbach przebicia się tańcząć na samym Broadwayu, Fallulah postanowiła w pełni oddać się muzyce. Artystka ze swoimi utworami bardzo często porównywana jest do Florence and the Machine, czy też Mariny and the Diamonds, która jest także jedną z jej idolek. Obecnie planuję ona wydać swój kolejny album, który przez pandemię został przesunięty w czasie.

3. New Politics – 3 lipca 2010 ukazał się ich pierwszy album, zatytułowany nazwą New Politics. Płyta zawierała dziesięć kawałków, w tym ich największy hit „Yeah Yeah Yeah”. Na swoim koncie zespół ma wiele występów na licznych festiwalach takich jak: South by Southwest, czy też Opener. Obecnie podróżują i koncertują głównie po całej Ameryce co ma się podobno zmienić wraz z nadejściem ich nowego albumu. Ich najsławniejszymi kawałkami są – „Everywhere I Go” i „Harlem”.

4. Agnes Obel – piosenkarka i jedna z najlepszych tekściarek na duńskim rynku muzycznym. Jej pierwszy album „Philharmonics” zdobył ogromną sławę w Anglii i Norwegii. Do jej idoli należą głównie artyści muzyki klasycznej, ale za jej główną inspirację muzyczną obiera Jana Johanssona. Obel obraca się w kategoriach muzyki jazzowej, która łączy ze sobą brzmienia dark popu, a także folku. Potrafi grać na flecie, skrzypcach i fortepianie.

5. Ea Kaya – piosenkarka nazywana magiczną i wręcz wyjętą z baśni. Każdy z jej utworów, to kolejna historia opowiedziana jak najlepszymi słowami i płynną, melancholijną melodią. Jej pierwszy utwór został rozpowszechniony na YouTubie w dzień jej 15 urodzin przez jej własną klasę. Młoda Dunka w bardzo szybkim czasie zebrała duże grono fanów. Do jej ulubionych artystów należą Lykke Li, a także Sigrid. W niedalekiej przyszłości planuje wydać album, który jak sama mówi będzie diabelsko dobry, a ma opowiadać o wykreowanej przez nią krainie marzeń, a także naszych słabościach jakie tam napotykamy.

6. Oh Land – piosenkarka urodzona w sercu Kopenhagi. W jej rodzinie od najmłodszych lat stawiano na jej wykształcenie muzyczne bowiem ojciec był organistą, a matka śpiewaczką operową. Odnalazła się w świecie muzyki po nieudanej próbie podjęcia kariery baletowej. Nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami w Danii, a także jedną nagrodą filmową za rolę w dramacie „Biała Noc”. Do jej idoli należą Lady Gaga i Katy Perry (wielkim osiągnięciem jest także to, że to właśnie Oh Land otwierała koncerty Katy na jej trasie „California Dreams Tour”).

Dajcie znać kogo już znaliście, a kogo zobaczyliście po raz pierwszy w naszym zestawieniu! 🙂

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here