Oto nasza nowa seria, w której będziemy wam chcieli przybliżyć kilku „mniejszych” artystów z poszczególnych państw. Niekiedy tworzą oni muzykę na najwyższym poziomie, ale nie jest im dane wybić się w aż tak szybkim tempie. Mamy nadzieję, że wśród tego zestawienia znajdziecie kogoś o kim jeszcze nie słyszeliście, a także podzielicie się swoimi artystami z danych krajów, którzy także są zaliczani do miana tych niszowych!

1. Lor – zespół złożony z czterech młodych dziewczyn pochodzących z Krakowa Julii Skiby, Pauliny Sumery, Jagody Kudlińskiej i Julii Błachuty. Ich debiut rozpoczął się razem z wydaniem utworu „Windmill”. Na wielki podziw i szacunek zasługuje to, że dziewczyny same zarobiły na teledysk, a także na całą ich autorską płytę. Wszystkie teksty, gra na instrumentach i muzyczne akompaniament to autorstwo piosenkarek (same grają na skrzypcach i pianinie). Ich muzyka ociera się o brzmienia folkowe. Do muzycznych inspiracji dziewczyn należą Birdy, Agnes Obel, czy też Tom Rosenthal. Do obecnie największych osiągnięć zespołu należą koncerty na takich scenach jak – Open’er, Orange Warsaw Festival, OFF Festival czy Spring Break.

2. Pola Rise – wielka przygoda Pauliny Miłosz rozpoczęła się w 2014 roku kiedy to pojawiła się w utworze „Away”, by później wydać swój pierwszy singiel „Did You Sleep Last Night”. Oba utwory znalazły się na jej debiutanckim minialbumie, zatytułowanym „The Power of Coincidence”. Od marca 2017 roku piosenkarka związana jest z wytwórnią Warner Music Poland. Jej piosenki okraszone są elektronicznymi brzmieniami pełnymi spokoju, melancholii i do tego łączy je jej nieziemski głos. Jeśli chodzi o największe autorytety, to jak mówi sama piosenkarka – głównie otacza się muzyką Skandynawii i artystami takimi jak Lykke Li, czy też Zoli Jesus.

3. Linia Nocna – jest tu duet tworzony przez Monikę „Mimi” Wydrzyńską i Mikołaja Trybulca. Współpracują ze sobą już od trzech lat, a debiutowali w czerwcu 2017 roku, kiedy to ze swoim singlem „Znikam na chwilę” otrzymali nagrodę redakcji Chilizet. Jest to duet wykonujący muzykę dream pop połączoną z muzyką elektroniczną , która jest bardzo spokojna i wręcz wakacyjna. Do ulubionych wykonawców młodych artystów należą Taco, Quebonafide, Marek Grechuta, czy też Anna Maria Jopek. Co do ich twórczości i tego jaki wpływ ma na ludzi opisują to tak – „Co do naszej muzyki i jej zalet lub też wad i krytyki jesteśmy przygotowani na wszystko i mamy świadomość, że nie wszystkim nasza estetyka musi przypaść do gustu. Nawet jeśli pojawiają się te negatywne opinie, cieszymy się że jesteśmy zauważeni, że ludzie na naszą twórczość reagują, nawet negatywnie. Muzyka nie może być nijaka, musi wzbudzać emocje”.

4. Dawid Jędrusik (ukeboy) – artysta, który opisuje siebie mianem „piwniczanego”, bowiem wszystkie jego teksty nagrywa on w swojej domowej piwnicy lub pokoju, by później je samemu złożyć i wyprodukować. Teksty i muzykę układa samodzielnie na podstawie tego co go otacza. Chciałby nimi przekazać jak najwięcej jeśli chodzi o emocje, a także obrazy, które ma w głowie. Jego głównym celem w tworzeniu muzyki jest to, by słuchacz dołączył do niego po wyprawie po jego głowie pełnej demonów i pokazać mu, że nie jest on osamotniony w walce ze swoimi. Jego muzycznymi idolami są między innymi Tyler The Creator i Twenty One Pilots. Moim skromnym zdaniem – tak zwany „must have” dla każdego, który na pewno nie zawiedzie.

5. Kasia Lins – artystka, wokalistka, pianistka, autorka tekstów i kompozytorka, która styczność z muzyką miała już w najmłodszym wieku. W 2013 roku wzięła udział w 3 edycji polskiego programu „X Factor”, by po jego zakończeniu wydać swój premierowy album „Take My Tears”. Jej koncerty, to bardzo kameralna i nastrojowa atmosfera, która porywa każdego. Za kilka dni światu ukazać ma się kolejny album wokalistki zatytułowany „Moja wina”, który jest zbiorem opowiadań o raju, piekle, grzechu, przebaczeniu i uniesieniu. Każdy z nas ma odkryć w nim coś co wpłynie na nas samych po jego przesłuchaniu.

I tutaj przygotowaliśmy coś specjalnego – przed wami kilku naszych czytelników, którzy tworzą swoją własną muzykę i pomyśleliśmy, że to dobry pomysł, by się podzielić z wami ich twórczością!

1. Bluectrl – Daniel, to osoba, która muzyką przekazuje pewną historię. Jego twórczość to pamiętnik zapisany jego własnymi przeżyciami i wspomnieniami. Do jego muzycznych inspiracji należą artyści z surowych klimatów Skandynawii tacy jak Lykke Li, czy też VÕX, ale także Brytyjka Laurel lub nasza polska artystka Kasia Lins. Obecnie Blue pracuje nad nowym muzycznym rozdziałem w jego życiu. Jego głowa pełna jest pomysłów, którymi na początku chce podbić kawiarnie i małe kluby, które otworzą mu drzwi do coraz to większych scen. Prywatnie bardzo wam polecam cały muzyczny projekt jakim zajmuje się Bluectrl ze względu na wykreowany w piosenkach świat, który jest osadzonych niekiedy w psychodelicznym, ale bardzo wrażliwym świecie.

2. Ania Prasek – do ulubionych artystów i inspiracji Ani należą Alicia Keys, Kwiat Jabłoni, John Mayer, czy też Jacob Collier. Tworzenie muzyki jest dla niej sposobem na pozbycie się negatywnych emocji, tych duszonych w głębi samej siebie, a także swoich własnych słabości. Jak sama mówi o procesie tworzenia – „Dla mnie to sytuacja rozmowy z kimś mówiąc mu co się u nas działo i wyzwalając się od nas samych. To właśnie chciałabym przekazać ludziom – emocje, własne historie i obserwacja dnia codziennego”.

3. Sylvia Baudelaire – projekt Sylvii rozpoczął się równe 2 miesiące temu, kiedy to udało jej się wydać jej pierwszy mixtape „Przekleństwa Niewinności”. Od tamtego czasu tempo nie zostało zwolnione nawet o minute bowiem obecnie trwają pracę nad debiutanckim albumem, który będzie ukazany nam jeszcze w tym roku. Jak siebie samą opisuje Sylvia? „Jestem transpłciową raperką i moje autobiograficzne teksty głównie opowiadają o moim doświadczeniu z bardzo stygmatyzowaną w naszym kraju pracą seksualną oraz o problemach dotykających mnie jak i inne dziewczyny głównie w podobnym do mnie wieku. Staram się, aby teksty były jak najbardziej surowe oraz opowiadały historie, które można od razu sobie wyobrazić. Swoimi kawałkami chce edukować ludzi. Pokazać im, że praca seksualna to praca, że transpłciowe kobiety, to kobiety oraz pokazać, że każde ciało jest piękne. A przy okazji chcę, aby ludzie dobrze się bawili do moich kawałków.„. W muzyce młodej artystki zobaczyć i usłyszeć możemy bardzo dobrze wykreowane mroczne klimaty połączone z kontrowersyjnymi tekstami z dozą takich gatunków jak rap, indie, czy też hyperpop. Do głównych inspiracji Sylvii należą – Lana Del Rey, Avril Lavigne, t.A.T.u. i Brooke Candy, a do samego tworzenia motywują ją jej znajomi, przyjaciele, ale także sam fakt, że otwiera ona drzwi dla transpłciowych artystów, a ona sama może zostać pierwszą taką „przedstawicielką” w naszym kraju.

4. Szymon Fyda – swój własny opis Szymon zaczyna od jego największej obecnej inspiracji jaką jest Bjork, którą inspiruję się już od kilku lat. Kocha ją za jej teksty i kreatywność i po części to także to przejawia się w jego piosence „Sue me”. Jak sam o niej mówi – „pisząc ten utwór przede wszystkim chciałem wyrzucić z siebie cały ból, który siedział we mnie po ciężkim coming-oucie oraz rozstaniach. Piosenkę nagrałem i napisałem jeszcze w tamtym roku i różni się dosyć mocno od rzeczy, które przygotowuję obecnie. Niemniej jednak nadal uważam ją za ważną dla mnie i cieszę się, że powstała”. Dla Szymona muzyka jest narzędziem, którym poznaje sam siebie, ale także narzędziem, które go zmienia. Jego obecną motywacją jest tak naprawdę on sam i wzbierająca w nim momentami frustracja, która połączona z chęcią wyrzucenia z siebie problemów tworzy jego zdaniem najlepszą muzykę, która dla niego jest także formą autoterapii, która jest potrzebna każdemu z nas.

5. ∆RTHUR – projekt ten został stworzony przez Bartka w celu przekazania swoim słuchaczom dozy swoich własnych emocji, nawet tych skrajnych i przede wszystkim prawdy i autentyczności. Motywacje do tworzenia muzyki daje mu jego własne życie, którego bez muzyki by nie było. Do jego muzycznych inspiracji należą Adele, Adam Lambert, Sam Smith, czy też Lady Gaga.

 

Każdemu, kto wziął udział i podzielił się swoją własną twórczością bardzo dziękujemy i mamy nadzieję, że w następnych seriach spotkamy się z jeszcze liczniejszym odzewem 🙂

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here