Oto nasza nowa seria, w której będziemy wam chcieli przybliżyć kilku „mniejszych” artystów z poszczególnych państw. Niekiedy tworzą oni muzykę na najwyższym poziomie, ale nie jest im dane wybić się w aż tak szybkim tempie. Mamy nadzieję, że wśród tego zestawienia znajdziecie kogoś o kim jeszcze nie słyszeliście, a także podzielicie się swoimi artystami z danych krajów, którzy także są zaliczani do miana tych niszowych!

1. LYRA – artystka prowadzona przez Ruperta Christie, który współpracował także z Kate Bush, czy też zespołem Coldplay. Jak sam mówi o jej muzyce jest ona „Tajemnicza i melancholijna. To jest jedna z najlepszych odmian popu, którą kocham”. Jej piosenki, to „owoc” jej nieszczęśliwego związku ze znęcającym się nad nią chłopakiem. Sama opisuje siebie tak „Ja wiem, że nieszczęśliwa miłość, to coś przez co przechodzi każdy z nas, ale po części to właśnie to daje mi autentyczność w moich piosenkach, którą w pełni wyczuwam”. Piosenki LYRY, to repertuar z pogranicza dark popu połączonego z celtyckimi brzmieniami, który na pewno spodoba się miłośnikom tego typu piosenek.

2. Áine Cahill (Áine) piosenkarka z północnej części Irlandii. Odkryłą swoją miłość do muzyki w wieku 16 lat i to właśnie od wtedy stara się tworzyć muzykę, która łączy w sobie jazzowe klimaty lat 50 z ponadczasowymi brzmieniami. Aine porównywana jest do takich artystów jak Adele, Amy Winehouse, czy też Lana Del Ray. Jej wzorem i idolką jest Marina and the Diamonds i to właśnie na jej przykładzie artystka stawia kolejne kroki w świecie muzyki.

3. Laoise Ní Nualláin (LAOISE) – 22 letnia mieszkanka irlandzkiego Galway, która dzięki muzyce przekazuje swoje uczucia, emocję, ale także stara się nią wypowiadać na przeróżne (niekiedy kontrowersyjne) tematy. Muzykę tworzy samodzielnie w swoim własnym domu i nie wkłada się w jedną szufladę muzyczną. Głównie otacza się ona w klimacie electro-popu do którego dodaje dużą dozą dźwięków syntezatorów. Do jej muzycznych idoli i wzorców należą – Tove Styrke, Troye Sivan, a także MO. Motto LAOISE, to tworzenie dobrej muzyki i okraszenie jej obiadem w postaci pizzy z ananasem 😉

4. Tara Lee (TARA LEE) – aktorka, kompozytorka i piosenkarka w jednym. Podopieczna produkcji  BMG Chrysalis. W początkach swojej kariery pracowała jako prezenterka w telewizji, by później dostać kilka ról w filmach takich jak „EastEnders”, „A Date for Mad Mary”, „The Fall”, czy też „Moon Dogs”. Swoją muzyczną karierę rozpoczęła w 2018 roku i obecnie czeka na wypuszczenie swojego debiutanckiego albumu. W swoich teledyskach bardzo często wykonuje swoje własne choreografie, ponieważ zajmuje się ona także tańcem. Obecnie najbardziej zżyta jest ze swoimi brytyjskimi fanami, ponieważ to właśnie tam osiadła, by tworzyć muzykę.

5. The Murder Capital – post-punkowy zespół z centrum Dublina, który podbił świat swoim pierwszym albumem „When i Have Fears”. Tak można opisać zespół składający się z Damiena Tuit, Cathala Ropera, Gabriela Paschala Blake i Diarmuida Brennana. Zespół ten jest nazywany jednym z najenergetyczniejszych w dzisiejszych czasach. W swoich piosenkach poruszają oni tematyki irlandzkiego rządku, który według nich podejmuje bezsensowne działania i przeciwko któremu chcą się przeciwstawić swoją muzyką. Ich zespół porównywany jest do takich kapeli jak Idles, czy też Slaves.

6. Walking on Cars – zespół złożony z Patricka Sheehy, Sorcha Durhama, Paula Flannery i Evana Hadnetta, którzy poznali się w szkole. Swoją działalność rozpoczęli grając w irlandzkich klubach i barach i dzięki zyskanych w nich rozpoznawalności udało im się wydać swój pierwszy singiel w 2012 „Catch Me If You Can”. Za sobą mają także już dwa wydane albumu – „Everything This Way”, a także zeszłoroczne „Colorus”. Największy rozgłos zespół zyskał właśnie w tym roku kiedy to ich singiel „Monster” został użyty jako utwór otwierający serial „The Stranger”. Obecnie fani zespołu wyczekują zapowiedzianego 3 albumu.

7. Ella Walker (WILDES) – WILDES, to nowy projekt, który podjęła Irlandka. Postanowiła ona stworzyć swój nowy styl muzyki i podbić nim świat. Ella pochodzi z bardzo umuzykalnionej rodziny i dzięki ich miłości do takich zespołów jak „The Cure” i „Fleetwood Mac” ich córka postanowiła podjąć ową drogę. Sama wokalistka mówi o tym, że muzyka jest dla niej jej osobowością, jest słowami, których bałaby się powiedzieć komuś prosto w oczy, ale w muzyce może dowolnie nimi operować. Jej debiutancki singiel „Bare” zdobył 1,5 miliona odsłuchów na kanałach streamingowych i podbił irlandzkie i brytyjskie radia. Młoda wokalistka porównywana jest do Lany Del Rey, czy też Lorde.

Która z podanych tu osób jest wam znana? Kogo dopiero teraz odkryliście i kto najbardziej przypadł wam do gustu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here