Oto nasza nowa seria, w której będziemy wam chcieli przybliżyć kilku „mniejszych” artystów z poszczególnych państw. Niekiedy tworzą oni muzykę na najwyższym poziomie, ale nie jest im dane wybić się w aż tak szybkim tempie. Mamy nadzieję, że wśród tego zestawienia znajdziecie kogoś o kim jeszcze nie słyszeliście, a także podzielicie się swoimi artystami z danych krajów, którzy także są zaliczani do miana tych niszowych!

1. Ina Christine Wroldsen (Ina Wroldsen) – wokalistka i autorka tekstów. Członkini duetu z islandzkim producentem Arnþórem Birgissonem. Kariera Wroldsen rozpoczęła się jako artystki, która jedynie nagrywała muzykę, a później przekształciła się w karierę tekściarki i to właśnie pisanie tekstów dla innych stało się konikiem Iny. Jest jedną z najbardziej pożądanych pisarek Skandynawii, ale i nie tylko. Jej piosenki zostały wykorzystane przez takich artystów jak: Shakira, Jess Glynne, Clean Bandit, Rag ‚n’ Bone Man, James Arthur, Britney Spears, Tinie Tempah, Anne-Marie, Little Mix, The Pussycat Dolls, Shontelle, Demi Lovato, Leonę Lewis, czy też One Direction.

2. Astrid Smeplass (Astrid S) – swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 6 lat. Potrafi doskonale grać na fortepianie, flecie, a także gitarze akustycznej. Jej pierwszym zespołem było ,,Skolekorps”. 20 maja 2016 Astrid wydała swój debiutancki album zatytułowany ,,Astrid S”. Znalazło się na nim pięć utworów, w tym singel „Paper Thin”. W kwietniu i maju była supportem przed koncertami australijskiego wokalisti Troye’a Sivana podczas jego trasy Blue Neighbourhood Tour. Obecnie czeka na możliwość kontynuowania jej trasy „Astrid S – Part One”.

3. Aurora Aksnes (AURORA) – prawdziwa perła prosto z norweskiego Bergen. Aksnes szturmem wdarła się na scenę muzyczną i jest jednym z największych odkryć ostatnich lat. Swoją przygodę z muzyką zaczęła już w wieku 6 lat, a w wieku 8 spod jej ręki wyszedł jej pierwszy tekst. W 2016 roku wydała swój pierwszy album „All My Demons Greeting Me As a Friend” i to właśnie razem z nim zebrała aż 200(!) koncertów na całym globie w przeciągu 10 miesięcy. 2020 został nazwany przez Aurorę rokiem jej przerwy od muzyki, ale jak dowiedzieliśmy się w ostatnich dniach dla swoich fanów planuję coś szczególnego. Czy będzie to nowy album? Ciekawostką o karierze Norweżki może być także to, że dzięki Aurorze swoją karierę zapoczątkowała także Billie Eilish o czym wielokrotnie wspominała w swoich wywiadach i była jej za to wdzięczna. To także może świadczyć o fenomenie Aksnes.

4. Marie Ulven Ringheim (girl in red) – artystka, która sama nazywa siebie jako room musician. Wszystkie jej utwory zostały napisane w zaciszu jej pokoju i to właśnie to jej zdaniem daję jej autentyczność. Jej pierwszy singiel „I Wanna Be Your Girlfriend” zdobył aż 66 milionów odsłuchań na serwisie ,,Spotify”. Pod koniec 2020 artystka zapowiedziała wydanie jej albumu „World in Red” i mimo pandemii nie zmienia swoich planów. Marie jest też czynną działaczką przeciwko działaniom homofobicznym i seksistowskim na całym świecie.

5. Torbjørn Brundtland i Svein Berge (Röyksopp) – norweski duet od 1998 roku. Brundtland i Berge byli kolegami w szkole w swoim rodzinnym mieście Tromsø i to właśnie od tego okresu rozpoczęła się ich droga muzyczna. Swój pierwszy album „Melody A.M.” duet wydał w 2001 roku. Niektóre piosenki Röyksopp zostały użyte w reklamach, grach, programach telewizyjnych oraz filmach. Ostatnio na ich kanał zostały dodane piosenki, które wcześniej nie ujrzały światła dziennego, ale zespół postanowił się nimi podzielić ze swoimi fanami.

6. Dagny Norvoll Sandvik (Dagny) – Dagny dorastała w uzdolnionej muzycznie rodzinie w Tromsø w Norwegii. Muzyka jest dla niej jak sama mówi idealnym miejscem do odkrywania nie tylko własnych, ale także cudzych emocji. Wśród jej licznych osiągnięć w ubiegłym roku na pewno można wspomnieć o byciu współautorką singla „Never Really Over” Katy Perry, a także o ogromnym sukcesie w norweskich rozgłośniach radiowych. W 2020 roku Dagny planuje wydać swój eksperymentalny i debiutancki album, a jego nagłośnienie rozpoczęła od wydania singla „Come Over”, który po raz kolejny cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

7. Susanne Sundfør – jedna z najlepszych skandynawskich wokalistek i kompozytorek. Jeśli chodzi o kilka informacji o jej twórczości, to warto zajrzeć na jej własną stronę (https://susannesundfor.com), na której to Susanne publikuje coraz to nowsze informacje o dokumencie, którym obecnie się zajmuje. Dokument ten ma przedstawiać ludzi zamkniętych w muzyce, a także świecie, który otacza ich dobrze znanymi nam problemami. Jest to główny aspekt kariery wokalistki, na którym skupiła się ostatnimi czasy. Przy okazji wydała także album, który będziemy mogli przesłuchać w trakcie trwania jej dzieła, a nosi on nazwę „Self Portrait”.

Która z podanych tu osób jest wam znana? Kogo dopiero teraz odkryliście i kto najbardziej przypadł wam do gustu?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here