W zeszłym tygodniu media obiegły informacje dotyczące sporu o prawa do piosenki ‚Get Free’, jaki rozpoczął się między Laną Del Rey a zespołem Radiohead. Przypomnijmy, iż artystka potwierdziła, że została pozwana przez brytyjską grupę, która w utworze z albumu ‚Lust for Life’ doszukuje się podobieństwa do ‚Creep’. Tymczasem pełnomocnicy popularnego zespołu… zaprzeczają twierdzeniom 32-latki. 


Przypomnijmy, że muzycy grupy Radiohead we wspomnianej kompozycji ‚Get Free’ doszukali się licznych podobieństw do ich utworu ‚Creep’. Kompozycja ‚Get Free’ została zawarta na najnowszym albumie Amerykanki, czyli wydanym w lipcu ubiegłego roku ‚Lust for Life’. To właśnie ten utwór stanowi kość niezgody między członkami grupy Radiohead a amerykańską wokalistką.

„To prawda o tym pozwie. Mimo tego, że wiem, że moja piosenka nie jest zainspirowana ‚Creep’, Radiohead ma wrażenie, że tak było i chce do niej 100% z publishingu – w ciągu ostatnich miesięcy oferowałam im aż 40 procent, ale oni obstają przy 100 procentach. Ich prawnicy są nieugięci, więc załatwimy to w sądzie.” napisała w niedzielę na swoim Twitterze Lana.

Tymczasem jak donosi magazyn Pitchfork brytyjska grupa jeszcze nie skierowała pozwu przeciwko Del Rey. Na łamach serwisu ukazało się oficjalne oświadczenie reprezentantów grupy, w którym Radiohead zaprzecza twierdzeniom piosenkarki.

Jako wydawcy muzyki Radiohead wskazujemy, że to prawda, że od sierpnia zeszłego roku prowadzimy dyskusje z przedstawicielami Lany Del Rey. To dość jasne, że zwrotki „Get Free” wykorzystują muzyczne elementy, które da się znaleźć w zwrotkach „Creep”, a zatem poprosiliśmy, aby zostało to oficjalnie przyznane na korzyść twórców „Creep”. Żeby wyjaśnić sprawy wskazujemy również, że żaden pozew nie został złożony, a Radiohead nigdy nie powiedziało, że „zaakceptują jedynie 100% praw wydawniczych do Get Free.” można przeczytać na stronie Pitchfork.

Recenzję ostatniego albumu Lany Del Rey – ‚Lust for Life’ – przeczytacie TUTAJ.