Kilka dni temu w sieci ukazał się wspólny singiel Rity Ory, Bebe Rexhy, Charli XCX oraz Cardi B. Piosenka „Girls”, w której tekście padają m.in. słowa „sometimes, I just wanna kiss girls, girls, girls/Red wine, I just wanna kiss girls, girls, girls” spotkała się z krytyką Hayley Kiyoko, która wypowiedziała się negatywnie na temat przekazu promowanego przez singiel.


Piątkowa premiera wspólnego utworu Rity, Charli, Bebe i Cardi wywołała w sieci prawdziwą burzę. Przypomnijmy – kilka tygodni temu Ora wypowiadając się o „Girls” wyznała, że to „hymn kobiet” i piosenka o radości z bycia kobietą.

„To utwór o wzmocnieniu kobiecej siły i cieszeniu się z bycia kobietą i naszej seksualności. Nie ma określonego znaczenia, ale „I Kissed A Girl” Katy Perry stanowiło dla mnie inspirację.” opisywała „Girls” Ora.

Inaczej utwór został odebrany przez inną młodą piosenkarkę i rzeczniczkę środowiska LBGTQ+ Hayley Kiyoko. Młoda gwiazda odważnie wypowiedziała się o „Girls” wskazując m.in. iż tekst utworu marginalizuje ideę kobiety kochającej drugą kobietę.

To ważne, abyśmy my – artyści – używali naszych platform, aby ruszyć świadomość kulturową do przodu, nie do tyłu. Jest nowa piosenka, która ukazała się dzisiaj, zawierająca szereg dobrze-znanych gwiazd popu, która wywołała u mnie lawinę myśli. Dosłownie ściska mnie w żołądku.” rozpoczęła Hayley. „Żeby była jasność – w pełni wspieram innych artystów, którzy otwarcie wyrażają samych siebie i doceniam męskich i żeńskich artystów, którzy otwierają się bardziej i bardziej na swoją tożsamość seksualną.”

Ale raz na jakiś czas nadchodzą pewne piosenki z przekazem wręcz głuchym, który wywołuje więcej szkody niż dobrego dla środowiska LGBTQ+. Piosenka taka jak ta po prostu podsyca męskie spojrzenia, jednocześnie marginalizując ideę kobiety kochającej drugą kobietę. Wiem, że to nie było intencją artystek wykonujących ten utwór, ale to właśnie brak przemyślenia słów mnie uderza. Nie potrzebuję pić wina, żeby całować dziewczyny; kochałam je przez całe swoje życie. Tego rodzaju przekaz jest groźny, bo całkowicie umniejsza i podważa czystość uczuć całej społeczności. Czuję, że mam obowiązek, aby jej bronić, gdziekolwiek jest to możliwe.” dodała Kiyoko.

Negatywną opinię o warstwie lirycznej „Girls” dorzuciła również Kehlani. Oryginalny tekst oświadczenia Hayley znajdziecie poniżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here