Słynne statuetki w kształcie gramofonów są marzeniem chyba wszystkich artystów, tekściarzy i producentów. Podczas dzisiejszej transmisji poznaliśmy listę tych, którzy będą mieli szansę powalczyć o tę prestiżową nagrodę podczas przyszłorocznej gali. 

63 Ceremonia Grammy Awards odbędzie się 31 stycznia w Staples Center w Los Angeles. Wydarzenie poprowadzi Trevor Noah.

O najważniejsze nagrody w biznesie muzycznym powalczą m.in. Dua Lipa, Doja Cat, Megan Thee Stallion, Harry Styles, Taylor Swift oraz Beyoncé, która otrzymała najwiecej, bo aż 9 nominacji. Lista wszystkich tegorocznych nominalnych poniżej.

GENERAL FIELD

1. Record Of The Year

  • BLACK PARADE – Beyoncé
  • COLORS – Black Pumas
  • ROCKSTAR – DaBaby Featuring Roddy Ricch
  • SAY SO – Doja Cat
  • EVERYTHING I WANTED – Billie Eilish
  • DON’T START NOW – Dua Lipa
  • CIRCLES – Post Malone
  • SAVAGE – Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé

2. Album Of The Year

  • CHILOMBO -Jhené Aiko
  • BLACK PUMAS (DELUXE EDITION) – Black Pumas
  • EVERYDAY LIFE – Coldplay
  • DJESSE VOL.3 – Jacob Collier
  • WOMEN IN MUSIC PT. III – HAIM
  • FUTURE NOSTALGIA – Dua Lipa
  • HOLLYWOOD’S BLEEDING – Post Malone
  • FOLKLORE – Taylor Swift

3. Song Of The Year

  • BLACK PARADE – Beyoncé
    Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim „Kaydence” Krysiuk & Rickie „Caso” Tice
  • THE BOX – Roddy Ricch
    Samuel Gloade & Rodrick Moore
  • CARDIGAN – Taylor Swift
    Aaron Dessner & Taylor Swift
  • CIRCLES – Post Malone
    Louis Bell, Adam Feeney, Kaan Gunesberk, Austin Post & Billy Walsh
  • DON’T START NOW – Dua Lipa
    Caroline Ailin, Ian Kirkpatrick, Dua Lipa & Emily Warren
  • EVERYTHING I WANTED – Billie Eilish
    Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell
  • I CAN’T BREATHE – H.E.R.
    Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas
  • IF THE WORLD WAS ENDING – JP Saxe Featuring Julia Michaels
    Julia Michaels & JP Saxe

4. Best New Artist

  • INGRID ANDRESS
  • PHOEBE BRIDGERS
  • CHIKA
  • NOAH CYRUS
  • D SMOKE
  • DOJA CAT
  • KAYTRANADA
  • MEGAN THEE STALLION

POP

5. Best Pop Solo Performance

  • YUMMY – Justin Bieber
  • SAY SO – Doja Cat
  • EVERYTHING I WANTED – Billie Eilish
  • DON’T START NOW – Dua Lipa
  • WATERMELON SUGAR – Harry Styles
  • CARDIGAN – Taylor Swift

6. Best Pop Duo/Group Performance

  • UN DIA (ONE DAY) – J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy
  • INTENTIONS – Justin Bieber Featuring Quavo
  • DYNAMITE – BTS
  • RAIN ON ME – Lady Gaga with Ariana Grande
  • EXILE – Taylor Swift Featuring Bon Iver

7. Best Traditional Pop Vocal Album

  • BLUE UMBRELLA – (Burt Bacharach &) Daniel Tashian
  • TRUE LOVE: A CELEBRATION OF COLE PORTER – Harry Connick, Jr.
  • AMERICAN STANDARD – James Taylor
  • UNFOLLOW THE RULES – Rufus Wainwright
  • JUDY – Renée Zellweger

8. Best Pop Vocal Album

  • CHANGES – Justin Bieber
  • CHROMATICA – Lady Gaga
  • FUTURE NOSTALGIA – Dua Lipa
  • FINE LINE – Harry Styles
  • FOLKLORE – Taylor Swift

DANCE/ELECTRONIC MUSIC

9. Best Dance Recording

  • ON MY MIND – Diplo & SIDEPIECE
    Diplo & SIDEPIECE, producers; Luca Pretolesi, mixer
  • MY HIGH – Disclosure Featuring Aminé & Slowthai
    Guy Lawrence & Howard Lawrence, producers; Guy Lawrence, mixer
  • THE DIFFERENCE – Flume Featuring Toro y Moi
    Flume, producer; Eric J Dubowsky, mixer
  • BOTH OF US – Jayda G
    Fred Again.. & Jayda G, producers; Fred Again.. & Jayda G, mixers
  • 10% – Kaytranada Featuring Kali Uchis
    Kaytranada, producer; Neal H. Pogue, mixer

10. Best Dance/Electronic Album

  • KICK I – Arca
  • PLANET’S MAD – Baauer
  • ENERGY – Disclosure
  • BUBBA – Kaytranada
  • GOOD FAITH – Madeon

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL MUSIC

11. Best Contemporary Instrumental Album

  • AXIOM – Christian Scott Atunde Adjuah
  • CHRONOLOGY OF A DREAM: LIVE AT THE VILLAGE VANGUARD – Jon Batiste
  • TAKE THE STAIRS – Black Violin
  • AMERICANA – Grégoire Maret, Romain Collin & Bill Frisell
  • LIVE AT THE ROYAL ALBERT HALL – Snarky Puppy

ROCK

12. Best Rock Performance

  • SHAMEIKA – Fiona Apple
  • NOT – Big Thief
  • KYOTO – Phoebe Bridgers
  • THE STEPS – HAIM
  • STAY HIGH – Brittany Howard
  • DAYLIGHT – Grace Potter

13. Best Metal Performance

  • BUM-RUSH – Body Count
  • UNDERNEATH – Code Orange
  • THE IN-BETWEEN – In This Moment
  • BLOODMONEY – Poppy
  • EXECUTIONER’S TAX (SWING OF THE AXE) – LIVE – Power Trip

14. Best Rock Song

  • KYOTO – Phoebe Bridgers
    Phoebe Bridgers, Morgan Nagler & Marshall Vore
  • LOST IN YESTERDAY – Tame Impala
    Kevin Parker
  • NOT – Big Thief
    Adrianne Lenker
  • SHAMEIKA – Fiona Apple
    Fiona Apple
  • STAY HIGH – Brittany Howard
    Brittany Howard

15. Best Rock Album

  • A HERO’S DEATH – Fontaines D.C.
  • KIWANUKA – Michael Kiwanuka
  • DAYLIGHT – Grace Potter
  • SOUND & FURY – Sturgill Simpson
  • THE NEW ABNORMAL – The Strokes

ALTERNATIVE

16. Best Alternative Music Album

  • FETCH THE BOLT CUTTERS – Fiona Apple
  • HYPERSPACE – Beck
  • PUNISHER – Phoebe Bridgers
  • JAIME – Brittany Howard
  • THE SLOW RUSH – Tame Impala

R&B

17. Best R&B Performance

  • LIGHTNING & THUNDER – Jhené Aiko Featuring John Legend
  • BLACK PARADE – Beyoncé
  • ALL I NEED – Jacob Collier Featuring Mahalia & Ty Dolla $ign
  • GOAT HEAD – Brittany Howard
  • SEE ME – Emily King

18. Best Traditional R&B Performance

  • SIT ON DOWN – The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor
  • WONDER WHAT SHE THINKS OF ME – Chloe X Halle
  • LET ME GO – Mykal Kilgore
  • ANYTHING FOR YOU – Ledisi
  • DISTANCE – Yebba

19. Best R&B Song

  • BETTER THAN I IMAGINE – Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello
    Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson
  • BLACK PARADE – Beyoncé
    Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim „Kaydence” Krysiuk & Rickie „Caso” Tice
  • COLLIDE – Tiana Major9 & EARTHGANG
    Sam Barsh, Stacey Barthe, Sonyae Elise, Olu Fann, Akil King, Josh Lopez, Kaveh Rastegar & Benedetto Rotondi
  • DO IT – Chloe X Halle
    Chloe Bailey, Halle Bailey, Anton Kuhl, Victoria Monét, Scott Storch & Vincent Van Den Ende
  • SLOW DOWN – Skip Marley & H.E.R.
    Nasri Atweh, Badriia Bourelly, Skip Marley, Ryan Williamson & Gabriella Wilson

20. Best Progressive R&B Album

  • CHILOMBO – Jhené Aiko
  • UNGODLY HOUR – Chloe X Halle
  • FREE NATIONALS – Free Nationals
  • F*** YO FEELINGS – Robert Glasper
  • IT IS WHAT IT IS – Thundercat

21. Best R&B Album

  • HAPPY 2 BE HERE – Ant Clemons
  • TAKE TIME – Giveon
  • TO FEEL LOVE/D – Luke James
  • BIGGER LOVE – John Legend
  • ALL RISE – Gregory Porter

RAP

22. Best Rap Performance

  • DEEP REVERENCE – Big Sean Featuring Nipsey Hussle
  • BOP – DaBaby
  • WHAT’S POPPIN – Jack Harlow
  • THE BIGGER PICTURE – Lil Baby
  • SAVAGE – Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé
  • DIOR – Pop Smoke

23. Best Melodic Rap Performance

  • ROCKSTAR – DaBaby Featuring Roddy Ricch
  • LAUGH NOW, CRY LATER – Drake Featuring Lil Durk
  • LOCKDOWN – Anderson .Paak
  • THE BOX – Roddy Ricch
  • HIGHEST IN THE ROOM – Travis Scott

24. Best Rap Song

  • THE BIGGER PICTURE – Lil Baby
    Dominique Jones, Noah Pettigrew & Rai’shaun Williams
  • THE BOX – Roddy Ricch
    Samuel Gloade & Rodrick Moore
  • LAUGH NOW, CRY LATER – Drake Featuring Lil Durk
    Durk Banks, Rogét Chahayed, Aubrey Graham, Daveon Jackson, Ron LaTour & Ryan Martinez
  • ROCKSTAR – DaBaby Featuring Roddy Ricch
    Jonathan Lyndale Kirk, Ross Joseph Portaro IV & Rodrick Moore
  • SAVAGE – Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé
    Beyoncé, Shawn Carter, Brittany Hazzard, Derrick Milano, Terius Nash, Megan Pete, Bobby Session Jr., Jordan Kyle Lanier Thorpe & Anthony White

25. Best Rap Album

  • BLACK HABITS – D SMOKE
  • ALFREDO – Freddie Gibbs & The Alchemist
  • A WRITTEN TESTIMONY – Jay Electronica
  • KING’S DISEASE – Nas
  • THE ALLEGORY – Royce Da 5’9″

COUNTRY

26. Best Country Solo Performance

  • Stick That In Your Country Song – Eric Church
  • WHO YOU THOUGHT I WAS – Brandy Clark
  • WHEN MY AMY PRAYS – Vince Gill
  • BLACK LIKE ME – Mickey Guyton
  • BLUEBIRD – Miranda Lambert

27. Best Country Duo/Group Performance

  • ALL NIGHT – Brothers Osborne
  • 10,000 HOURS – Dan + Shay & Justin Bieber
  • OCEAN – Lady A
  • SUGAR COAT – Little Big Town
  • SOME PEOPLE DO – Old Dominion

28. Best Country Song

  • BLUEBIRD – Miranda Lambert
    Luke Dick, Natalie Hemby & Miranda Lambert
  • THE BONES – Maren Morris
    Maren Morris, Jimmy Robbins & Laura Veltz
  • CROWDED TABLE – The Highwomen
    Brandi Carlile, Natalie Hemby & Lori McKenna
  • MORE HEARTS THAN MINE – Ingrid Andress
    Ingrid Andress, Sam Ellis & Derrick Southerland
  • SOME PEOPLE DO – Old Dominion
    Jesse Frasure, Shane McAnally, Matthew Ramsey & Thomas Rhett

29. Best Country Album

  • LADY LIKE – Ingrid Andress
  • YOUR LIFE IS A RECORD – Brandy Clark
  • WILDCARD – Miranda Lambert
  • NIGHTFALL – Little Big Town
  • NEVER WILL – Ashley McBryde

NEW AGE

30. Best New Age Album

  • SONGS FROM THE BARDO – Laurie Anderson, Tenzin Choegyal & Jesse Paris Smith
  • PERIPHERY – Priya Darshini
  • FORM//LESS – Superposition
  • MORE GUITAR STORIES – Jim „Kimo” West
  • MEDITATIONS – Cory Wong & Jon Batiste

JAZZ

31. Best Improvised Jazz Solo

  • GUINEVERE – Christian Scott Atunde Adjuah
    Track from: Axiom
  • PACHAMAMA – Regina Carter
    Track from: Ona (Thana Alexa)
  • TOMORROW IS THE QUESTION – Julian Lage
  • CELIA – Gerald Clayton
  • ALL BLUES – Chick Corea
    Track from: Trilogy 2 (Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade)
  • MOE HONK – Joshua Redman
    Track from: RoundAgain (Redman Mehldau McBride Blade)

32. Best Jazz Vocal Album

  • ONA – Thana Alexa
  • SECRETS ARE THE BEST STORIES – Kurt Elling Featuring Danilo Pérez
  • MODERN ANCESTORS – Carmen Lundy
  • HOLY ROOM: LIVE AT ALTE OPER – Somi With Frankfurt Radio Big Band
  • WHAT’S THE HURRY – Kenny Washington

33. Best Jazz Instrumental Album

  • ON THE TENDER SPOT OF EVERY CALLOUSED MOMENT – Ambrose Akinmusire
  • WAITING GAME – Terri Lyne Carrington And Social Science
  • HAPPENING: LIVE AT THE VILLAGE VANGUARD – Gerald Clayton
  • TRILOGY 2 – Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade
  • ROUNDAGAIN – Redman Mehldau McBride Blade

34. Best Large Jazz Ensemble Album

  • DIALOGUES ON RACE – Gregg August
  • MONK’ESTRA PLAYS JOHN BEASLEY – John Beasley
  • THE INTANGIBLE BETWEEN – Orrin Evans And The Captain Black Big Band
  • SONGS YOU LIKE A LOT – John Hollenbeck With Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace And The Frankfurt Radio Big Band
  • DATA LORDS – Maria Schneider Orchestra

35. Best Latin Jazz Album

  • TRADICIONES – Afro-Peruvian Jazz Orchestra
  • FOUR QUESTIONS – Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
  • CITY OF DREAMS – Chico Pinheiro
  • VIENTO Y TIEMPO – LIVE AT BLUE NOTE TOKYO – Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola
  • TRANE’S DELIGHT – Poncho Sanchez

GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC

36. Best Gospel Performance/Song

  • WONDERFUL IS YOUR NAME – Melvin Crispell III
  • RELEASE (LIVE) – Ricky Dillard Featuring Tiff Joy
    David Frazier
  • COME TOGETHER – Rodney „Darkchild” Jerkins Presents: The Good News
    Lashawn Daniels, Rodney Jerkins, Lecrae Moore & Jazz Nixon
  • WON’T LET GO – Travis Greene
    Travis Greene
  • MOVIN’ ON – Jonathan McReynolds & Mali Music
    Darryl L. Howell, Jonathan Caleb McReynolds, Kortney Jamaal Pollard & Terrell Demetrius Wilson

37. Best Contemporary Christian Music Performance/Song

  • THE BLESSING (LIVE) – Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship
    Chris Brown, Cody Carnes, Kari Jobe Carnes & Steven Furtick
  • SUNDAY MORNING – Lecrae Featuring Kirk Franklin
    Denisia Andrews, Jones Terrence Antonio, Saint Bodhi, Brittany Coney, Kirk Franklin, Lasanna Harris, Shama Joseph, Stuart Lowery, Lecrae Moore & Nathanael Saint-Fleur
  • HOLY WATER – We The Kingdom
    Andrew Bergthold, Ed Cash, Franni Cash, Martin Cash & Scott Cash
  • FAMOUS FOR (I BELIEVE) – Tauren Wells Featuring Jenn Johnson
    Chuck Butler, Krissy Nordhoff, Jordan Sapp, Alexis Slifer & Tauren Wells
  • THERE WAS JESUS – Zach Williams & Dolly Parton
  • Casey Beathard, Jonathan Smith & Zach Williams

38. Best Gospel Album

  • 2ECOND WIND: READY – Anthony Brown & group therAPy
  • MY TRIBUTE – Myron Butler
  • CHOIRMASTER – Ricky Dillard
  • GOSPEL ACCORDING TO PJ – PJ Morton
  • KIERRA – Kierra Sheard

39. Best Contemporary Christian Music Album

  • RUN TO THE FATHER – Cody Carnes
  • ALL OF MY BEST FRIENDS – Hillsong Young & Free
  • HOLY WATER – We The Kingdom
  • CITIZEN OF HEAVEN – Tauren Wells
  • JESUS IS KING – Kanye West

40. Best Roots Gospel Album

  • BEAUTIFUL DAY – Mark Bishop
  • 20/20 – The Crabb Family
  • WHAT CHRISTMAS REALLY MEANS – The Erwins
  • CELEBRATING FISK! (THE 150TH ANNIVERSARY ALBUM) – Fisk Jubilee Singers
  • SOMETHING BEAUTIFUL – Ernie Haase & Signature Sound

LATIN

41. Best Latin Pop or Urban Album

  • YHLQMDLG – Bad Bunny
  • POR PRIMERA VEZ – Camilo
  • MESA PARA DOS – Kany García
  • PAUSA – Ricky Martin
  • 3:33 – Debi Nova

42. Best Latin Rock or Alternative Album

  • AURA – Bajofondo
  • MONSTRUO – Cami
  • SOBREVOLANDO – Cultura Profética
  • LA CONQUISTA DEL ESPACIO – Fito Paez
  • MISS COLOMBIA – Lido Pimienta

43. Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

  • HECHO EN MÉXICO – Alejandro Fernández
  • LA SERENATA – Lupita Infante
  • UN CANTO POR MÉXICO, VOL. 1 – Natalia Lafourcade
  • BAILANDO SONES Y HUAPANGOS CON MARIACHI SOL DE MEXICO DE JOSE HERNANDEZ – Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
  • AYAYAY! – Christian Nodal

44. Best Tropical Latin Album

  • MI TUMBAO – José Alberto „El Ruiseñor”
  • INFINITO – Edwin Bonilla
  • SIGO CANTANDO AL AMOR (DELUXE) – Jorge Celedon & Sergio Luis
  • 40 – Grupo Niche
  • MEMORIAS DE NAVIDAD – Víctor Manuelle

AMERICAN ROOTS MUSIC

45. Best American Roots Performance

  • COLORS – Black Pumas
  • DEEP IN LOVE – Bonny Light Horseman
  • SHORT AND SWEET – Brittany Howard
  • I’LL BE GONE – Norah Jones & Mavis Staples
  • I REMEMBER EVERYTHING – John Prine

46. Best American Roots Song

  • CABIN – The Secret Sisters
    Laura Rogers & Lydia Rogers
  • CEILING TO THE FLOOR – Sierra Hull
    Sierra Hull & Kai Welch
  • HOMETOWN – Sarah Jarosz
    Sarah Jarosz
  • I REMEMBER EVERYTHING – John Prine
    Pat McLaughlin & John Prine
  • MAN WITHOUT A SOUL – Lucinda Williams
    Tom Overby & Lucinda Williams

47. Best Americana Album

  • OLD FLOWERS – Courtney Marie Andrews
  • TERMS OF SURRENDER – Hiss Golden Messenger
  • WORLD ON THE GROUND – Sarah Jarosz
  • EL DORADO – Marcus King
  • GOOD SOULS BETTER ANGELS – Lucinda Williams

48. Best Bluegrass Album

  • MAN ON FIRE – Danny Barnes
  • TO LIVE IN TWO WORLDS, VOL. 1 – Thomm Jutz
  • NORTH CAROLINA SONGBOOK – Steep Canyon Rangers
  • HOME – Billy Strings
  • THE JOHN HARTFORD FIDDLE TUNE PROJECT, VOL. 1 – Various Artists

49. Best Traditional Blues Album

  • ALL MY DUES ARE PAID – Frank Bey
  • YOU MAKE ME FEEL – Don Bryant
  • THAT’S WHAT I HEARD – Robert Cray Band
  • CYPRESS GROVE – Jimmy „Duck” Holmes
  • RAWER THAN RAW – Bobby Rush

50. Best Contemporary Blues Album

  • HAVE YOU LOST YOUR MIND YET? – Fantastic Negrito
  • LIVE AT THE PARAMOUNT – Ruthie Foster Big Band
  • THE JUICE – G. Love
  • BLACKBIRDS – Bettye LaVette
  • UP AND ROLLING – North Mississippi Allstars

51. Best Folk Album

  • BONNY LIGHT HORSEMAN – Bonny Light Horseman
  • THANKS FOR THE DANCE – Leonard Cohen
  • SONG FOR OUR DAUGHTER – Laura Marling
  • SATURN RETURN – The Secret Sisters
  • ALL THE GOOD TIMES – Gillian Welch & David Rawlings

52. Best Regional Roots Music Album

  • MY RELATIVES „NIKSO KOWAIKS” – Black Lodge Singers
  • CAMERON DUPUY AND THE CAJUN TROUBADOURS – Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours
  • LOVELY SUNRISE – Nā Wai ʽEhā
  • ATMOSPHERE – New Orleans Nightcrawlers
  • A TRIBUTE TO AL BERARD – Sweet Cecilia

REGGAE

53. Best Reggae Album

  • UPSIDE DOWN 2020 – Buju Banton
  • HIGHER PLACE – Skip Marley
  • IT ALL COMES BACK TO LOVE – Maxi Priest
  • GOT TO BE TOUGH – Toots & The Maytals
  • ONE WORLD – The Wailers

GLOBAL MUSIC

54. Best Global Music Album

  • FU CHRONICLES – Antibalas
  • TWICE AS TALL – Burna Boy
  • AGORA – Bebel Gilberto
  • LOVE LETTERS – Anoushka Shankar
  • AMADJAR – Tinariwen

CHILDREN’S

55. Best Children’s Music Album

  • ALL THE LADIES – Joanie Leeds
  • BE A PAIN: AN ALBUM FOR YOUNG (AND OLD) LEADERS – Alastair Moock And Friends
  • I’M AN OPTIMIST – Dog On Fleas
  • SONGS FOR SINGIN’ – The Okee Dokee Brothers
  • WILD LIFE – Justin Roberts

SPOKEN WORD

56. Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

  • ACID FOR THE CHILDREN: A MEMOIR – Flea
  • ALEX TREBEK – THE ANSWER IS… – Ken Jennings
  • BLOWOUT: CORRUPTED DEMOCRACY, ROGUE STATE RUSSIA, AND THE RICHEST, MOST DESTRUCTIVE INDUSTRY ON EARTH – Rachel Maddow
  • CATCH AND KILL – Ronan Farrow
  • CHARLOTTE’S WEB (E.B. WHITE) – Meryl Streep (& Full cast)

COMEDY

57. Best Comedy Album

  • BLACK MITZVAH – Tiffany Haddish
  • I LOVE EVERYTHING – Patton Oswalt
  • THE PALE TOURIST – Jim Gaffigan
  • PAPER TIGER – Bill Burr
  • 23 HOURS TO KILL – Jerry Seinfeld

MUSICAL THEATER

58. Best Musical Theater Album

  • AMÉLIE – Audrey Brisson, Chris Jared, Caolan McCarthy & Jez Unwin, principal soloists; Michael Fentiman, Sean Patrick Flahaven, Barnaby Race & Nathan Tysen, producers; Nathan Tysen, lyricist; Daniel Messe, composer & lyricist (Original London Cast)
  • AMERICAN UTOPIA ON BROADWAY – David Byrne, principal soloist; David Byrne, producer (David Byrne, composer & lyricist) (Original Cast)
  • JAGGED LITTLE PILL – Kathryn Gallagher, Celia Rose Gooding, Lauren Patten & Elizabeth Stanley, principal soloists; Neal Avron, Pete Ganbarg, Tom Kitt, Michael Parker, Craig Rosen & Vivek J. Tiwary, producers (Glen Ballard & Alanis Morissette, lyricists) (Original Broadway Cast)
  • LITTLE SHOP OF HORRORS – Tammy Blanchard, Jonathan Groff & Tom Alan Robbins, principal soloists; Will Van Dyke, Michael Mayer, Alan Menken & Frank Wolf, producers (Alan Menken, composer; Howard Ashman, lyricist) (The New Off-Broadway Cast)
  • THE PRINCE OF EGYPT – Christine Allado, Luke Brady, Alexia Khadime & Liam Tamne, principal soloists; Dominick Amendum & Stephen Schwartz, producers; Stephen Schwartz, composer & lyricist (Original Cast)
  • SOFT POWER – Francis Jue, Austin Ku, Alyse Alan Louis & Conrad Ricamora, principal soloists; Matt Stine, producer; David Henry Hwang, lyricist; Jeanine Tesori, composer & lyricist (Original Cast)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA

59. Best Compilation Soundtrack For Visual Media

  • A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD
  • BILL & TED FACE THE MUSIC
  • EUROVISION SONG CONTEST: THE STORY OF FIRE SAGA
  • FROZEN 2
  • JOJO RABBIT

60. Best Score Soundtrack For Visual Media

  • AD ASTRA
    Max Richter
  • BECOMING
    Kamasi Washington
  • JOKER
    Hildur Guðnadóttir
  • 1917
    Thomas Newman
  • STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER
    John Williams

61. Best Song Written For Visual Media

  • BEAUTIFUL GHOSTS [FROM CATS] – Taylor Swift
    Andrew Lloyd Webber & Taylor Swift
  • CARRIED ME WITH YOU [FROM ONWARD] – Brandi Carlile
    Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth
  • INTO THE UNKNOWN [FROM FROZEN 2] – Idina Menzel & AURORA
    Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez
  • NO TIME TO DIE [FROM NO TIME TO DIE] – Billie Eilish
    Billie Eilish O’Connell & Finneas Baird O’Connell
  • STAND UP [FROM HARRIET] – Cynthia Erivo
    Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo

COMPOSING/ARRANGING

62. Best Instrumental Composition

  • BABY JACK – Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
    Arturo O’Farrill
  • BE WATER II – Christian Sands
    Christian Sands
  • PLUMFIELD – Alexandre Desplat
    Alexandre Desplat
  • SPUTNIK – Maria Schneider
    Maria Schneider
  • STRATA – Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows Featuring Anna Webber & Eric Miller
    Remy Le Boeuf

63. Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

  • BATHROOM DANCE – Hildur Guðnadóttir
    Hildur Guðnadóttir
  • DONNA LEE – John Beasley
    John Beasley
  • HONEYMOONERS – Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows
    Remy Le Boeuf
  • LIFT EVERY VOICE AND SING – Jarrett Johnson Featuring Alvin Chea
    Alvin Chea & Jarrett Johnson
  • URANUS: THE MAGICIAN – Jeremy Levy Jazz Orchestra
    Jeremy Levy

64. Best Arrangement, Instruments and Vocals

  • ASAS FECHADAS – Maria Mendes Featuring John Beasley & Orkest Metropole
    John Beasley & Maria Mendes
  • DESERT SONG – Säje
    Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnaye Kendrick & Amanda Taylor
  • FROM THIS PLACE – Pat Metheny Featuring Meshell Ndegeocello
    Alan Broadbent & Pat Metheny
  • HE WON’T HOLD YOU – Jacob Collier Featuring Rapsody
    Jacob Collier
  • SLOW BURN – Becca Stevens Featuring Jacob Collier, Mark Lettieri, Justin Stanton, Jordan Perlson, Nic Hard, Keita Ogawa, Marcelo Woloski & Nate Werth
    Talia Billig, Nic Hard & Becca Stevens

PACKAGE

65. Best Recording Package

  • EVERYDAY LIFE – Coldplay
    Pilar Zeta
  • FUNERAL – Lil Wayne
    Kyle Goen
  • HEALER – Grouplove
    Julian Gross & Hannah Hooper
  • ON CIRCLES – Caspian
    Jordan Butcher
  • VOLS. 11 & 12 – Desert Sessions
    Doug Cunningham & Jason Noto

66. Best Boxed Or Special Limited Edition Package

  • FLAMING PIE (COLLECTOR’S EDITION) – Paul McCartney
    Linn Wie Andersen, Simon Earith, Paul McCartney & James Musgrave
  • GIANTS STADIUM 1987, 1989, 1991 – Grateful Dead
    Lisa Glines & Doran Tyson
  • MODE – Depeche Mode
    Jeff Schulz
  • ODE TO JOY – Wilco
    Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy
  • THE STORY OF GHOSTLY INTERNATIONAL – Various Artists
    Michael Cina & Molly Smith

NOTES

67. Best Album Notes

  • AT THE MINSTREL SHOW: MINSTREL ROUTINES FROM THE STUDIO, 1894-1926 – Various Artists
    Tim Brooks
  • THE BAKERSFIELD SOUND: COUNTRY MUSIC CAPITAL OF THE WEST, 1940-1974 – Various Artists
    Scott B. Bomar
  • DEAD MAN’S POP – The Replacements
    Bob Mehr
  • THE MISSING LINK: HOW GUS HAENSCHEN GOT US FROM JOPLIN TO JAZZ AND SHAPED THE MUSIC BUSINESS – Various Artists
    Colin Hancock
  • OUT OF A CLEAR BLUE SKY – Nat Brusiloff
    David Sager

HISTORICAL

68. Best Historical Album

  • CELEBRATED, 1895-1896 – Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (Unique Quartette)
  • HITTIN’ THE RAMP: THE EARLY YEARS (1936 – 1943) – Zev Feldman, Will Friedwald & George Klabin, compilation producers; Matthew Lutthans, mastering engineer (Nat King Cole)
  • IT’S SUCH A GOOD FEELING: THE BEST OF MISTER ROGERS – Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Mister Rogers)
  • 1999 SUPER DELUXE EDITION – Michael Howe, compilation producer; Bernie Grundman, mastering engineer (Prince)
  • SOUVENIR – Carolyn Agger, compilation producer; Miles Showell, mastering engineer (Orchestral Manoeuvres In The Dark)
  • THROW DOWN YOUR HEART: THE COMPLETE AFRICA SESSIONS – Béla Fleck, compilation producer; Richard Dodd, mastering engineer (Béla Fleck)

PRODUCTION, NON-CLASSICAL

69. Best Engineered Album, Non-Classical

  • BLACK HOLE RAINBOW – Shawn Everett & Ivan Wayman, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Devon Gilfillian)
  • EXPECTATIONS – Gary Paczosa & Mike Robinson, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Katie Pruitt)
  • HYPERSPACE – Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua & Mike Larson, engineers; Randy Merrill, mastering engineer (Beck)
  • JAIME – Shawn Everett, engineer; Shawn Everett, mastering engineer (Brittany Howard)
  • 25 TRIPS – Shani Gandhi & Gary Paczosa, engineers; Adam Grover, mastering engineer (Sierra Hull)

70. Producer Of The Year, Non-Classical

  • JACK ANTONOFF
  • DAN AUERBACH
  • DAVE COBB
  • FLYING LOTUS
  • ANDREW WATT

71. Best Remixed Recording

  • DO YOU EVER (RAC MIX) – RAC, remixer (Phil Good)
  • IMAGINARY FRIENDS (MORGAN PAGE REMIX) – Morgan Page, remixer (Deadmau5)
  • PRAYING FOR YOU (LOUIE VEGA MAIN REMIX) – Louie Vega, remixer (Jasper Street Co.)
  • ROSES (IMANBEK REMIX) – Imanbek Zeikenov, remixer (SAINt JHN)
  • YOUNG & ALIVE (BAZZI VS. HAYWYRE REMIX) – Haywyre, remixer (Bazzi)

PRODUCTION, CLASSICAL

73. Best Engineered Album, Classical

  • DANIELPOUR: THE PASSION OF YESHUA – Bernd Gottinger, engineer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)
  • GERSHWIN: PORGY AND BESS – David Frost & John Kerswell, engineers; Silas Brown, mastering engineer (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
  • HYNES: FIELDS – Kyle Pyke, engineer; Jesse Lewis & Kyle Pyke, mastering engineers (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)
  • IVES: COMPLETE SYMPHONIES – Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
  • SHOSTAKOVICH: SYMPHONY NO. 13, ‚BABI YAR’ – David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)

74. Producer Of The Year, Classical

  • BLANTON ALSPAUGH
  • DAVID FROST
  • JESSE LEWIS
  • DMITRIY LIPAY
  • ELAINE MARTONE

CLASSICAL

75. Best Orchestral Performance

  • ASPECTS OF AMERICA – PULITZER EDITION
    Carlos Kalmar, conductor (Oregon Symphony)
  • CONCURRENCE
    Daníel Bjarnason, conductor (Iceland Symphony Orchestra)
  • COPLAND: SYMPHONY NO. 3
    Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
  • IVES: COMPLETE SYMPHONIES
    Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)
  • LUTOSłAWSKI: SYMPHONIES NOS. 2 & 3
    Hannu Lintu, conductor (Finnish Radio Symphony Orchestra)

76. Best Opera Recording

  • DELLO JOIO: THE TRIAL AT ROUEN – Gil Rose, conductor; Heather Buck & Stephen Powell; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus)
  • FLOYD, C.: PRINCE OF PLAYERS – William Boggs, conductor; Keith Phares & Kate Royal; Blanton Alspaugh, producer (Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus)
  • GERSHWIN: PORGY AND BESS – David Robertson, conductor; Angel Blue & Eric Owens; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
  • HANDEL: AGRIPPINA – Maxim Emelyanychev, conductor; Joyce DiDonato; Daniel Zalay, producer (Il Pomo D’Oro)
  • ZEMLINSKY: DER ZWERG – Donald Runnicles, conductor; David Butt Philip & Elena Tsallagova; Peter Ghirardini & Erwin Stürzer, producers (Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin)

77. Best Choral Performance

  • CARTHAGE – Donald Nally, conductor (The Crossing)
  • DANIELPOUR: THE PASSION OF YESHUAH – JoAnn Falletta, conductor; James K. Bass & Adam Luebke, chorus masters (James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers)
  • KASTALSKY: REQUIEM – Leonard Slatkin, conductor; Charles Bruffy, Steven Fox & Benedict Sheehan, chorus masters (Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke’s; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir)
  • MORAVEC: SANCTUARY ROAD – Kent Tritle, conductor (Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus)
  • ONCE UPON A TIME – Matthew Guard, conductor (Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble)

78. Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

  • CONTEMPORARY VOICES – Pacifica Quartet
  • HEALING MODES – Brooklyn Rider
  • HEARNE, T.: PLACE – Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra
  • HYNES: FIELDS – Devonté Hynes & Third Coast Percussion
  • THE SCHUMANN QUARTETS – Dover Quartet

79. Best Classical Instrumental Solo

  • ADÈS: CONCERTO FOR PIANO AND ORCHESTRA – Kirill Gerstein; Thomas Adès, conductor (Boston Symphony Orchestra)
  • BEETHOVEN: COMPLETE PIANO SONATAS – Igor Levit
  • BOHEMIAN TALES – Augustin Hadelich; Jakub Hrůša, conductor (Charles Owen; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks)
  • DESTINATION RACHMANINOV – ARRIVAL – Daniil Trifonov; Yannick Nézet-Séguin, conductor (The Philadelphia Orchestra)
  • THEOFANIDIS: CONCERTO FOR VIOLA AND CHAMBER ORCHESTRA – Richard O’Neill; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)

80. Best Classical Solo Vocal Album

  • AMERICAN COMPOSERS AT PLAY – WILLIAM BOLCOM, RICKY IAN GORDON, LORI LAITMAN, JOHN MUSTO – Stephen Powell (Attacca Quartet, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Charles Neidich & Jason Vieaux)
  • CLAIRIÈRES – SONGS BY LILI & NADIA BOULANGER – Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist
  • FARINELLI – Cecilia Bartoli; Giovanni Antonini, conductor (Il Giardino Armonico)
  • A LAD’S LOVE – Brian Giebler; Steven McGhee, accompanist (Katie Hyun, Michael Katz, Jessica Meyer, Reginald Mobley & Ben Russell)
  • SMYTH: THE PRISON – Sarah Brailey & Dashon Burton; James Blachly, conductor (Experiential Chorus; Experiential Orchestra)

81. Best Classical Compendium

  • ADÈS CONDUCTS ADÈS – Mark Stone & Christianne Stotijn; Thomas Adès, conductor; Nick Squire, producer
  • SAARIAHO: GRAAL THÉÂTRE; CIRCLE MAP; NEIGES; VERS TOI QUI ES SI LOIN – Clément Mao-Takacs, conductor; Hans Kipfer, producer
  • SEREBRIER: SYMPHONIC BACH VARIATIONS; LAMENTS AND HALLELUJAHS; FLUTE CONCERTO – José Serebrier, conductor; Jens Braun, producer
  • THOMAS, M.T.: FROM THE DIARY OF ANNE FRANK & MEDITATIONS ON RILKE – Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer
  • WOOLF, L.P.: FIRE AND FLOOD – Matt Haimovitz; Julian Wachner, conductor; Blanton Alspaugh, producer

82. Best Contemporary Classical Composition

  • ADÈS: CONCERTO FOR PIANO AND ORCHESTRA – Thomas Adès, composer (Kirill Gerstein, Thomas Adès & Boston Symphony Orchestra)
  • DANIELPOUR: THE PASSION OF YESHUA – Richard Danielpour, composer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)
  • FLOYD, C.: PRINCE OF PLAYERS – Carlisle Floyd, composer (William Boggs, Kate Royal, Keith Phares, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)
  • HEARNE, T.: PLACE – Ted Hearne, composer (Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra)
  • ROUSE: SYMPHONY NO. 5 – Christopher Rouse, composer (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

MUSIC VIDEO/FILM

83. Best Music Video

  • BROWN SKIN GIRL – Beyoncé
    Beyoncé Knowles-Carter & Jenn Nkiru, video directors; Lauren Baker, Astrid Edwards, Nathan Scherrer & Erinn Williams, video producers
  • LIFE IS GOOD – Future Featuring Drake
    Julien Christian Lutz, video director; Harv Glazer, video producer
  • LOCKDOWN – Anderson .Paak
    Dave Meyers, video director; Nathan Scherrer, video producer
  • ADORE YOU – Harry Styles
    Dave Meyers, video director; Nathan Scherrer, video producer
  • GOLIATH – Woodkid
    Yoann Lemoine, video director

84. Best Music Film

  • BEASTIE BOYS STORY – Beastie Boys
    Spike Jonze, video director; Amanda Adelson, Jason Baum & Spike Jonze, video producers
  • BLACK IS KING – Beyoncé
  • WE ARE FREESTYLE LOVE SUPREME – Freestyle Love Supreme
    Andrew Fried, video director; Andrew Fried, Jill Furman, Thomas Kail, Lin-Manuel Miranda, Sarina Roma, Jenny Steingart & Jon Steingart, video producers
  • LINDA RONSTADT: THE SOUND OF MY VOICE – Linda Ronstadt
    Rob Epstein & Jeffrey Friedman, video directors; Michele Farinola & James Keach, video producers
  • THAT LITTLE OL’ BAND FROM TEXAS – ZZ Top
    Sam Dunn, video director; Scot McFadyen, video producer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here