Słynna polska piosenkarka znalazła się w grupie osób, które powalczą w plebiscycie na Biologiczną Bzdurę Roku. 48-latka otrzymała nominację za swoją wypowiedź o maseczkach. 

To był rok Edyty Górniak. O gwieździe znowu zrobiło się bardzo głośno, jednak tym razem nie za sprawą jej talentu wokalnego lecz kontrowersyjnych teorii na temat pandemii koronawirusa. Wypowiedzi o statystach leżących w szpitalach, leczniczych właściwościach oregano, niebezpiecznych szczepionkach i maseczkach obiegły Internet, były bazą pod wiele memów i żartów, ale przede wszystkim spotkały się z wielką krytyką wielu prawdziwych ekspertów.

„Jedni lekarze powiedzą, że maseczki chronią przed wszystkim, a drudzy, co te maseczki faktycznie robią, co to znaczy wdychać z powrotem CO2, który wydychamy. Wdychamy tlen, wydychamy CO2 i powinniśmy wdychać z powrotem tlen, a nie ten sam CO2, czyli wdychać własne spaliny” – właśnie za te słowa Edyta Górniak ma szasnę na to wyjątkowe wyróżnienie.

Serwis „To Tylko Teoria” przyznający „nagrody” za Biologiczną Bzdurę Roku swoją decyzję tłumaczy na mediach społecznościowych pisząc: „Edyta Górniak nominowana jest do Biologicznej Bzdury Roku 2020 za wypowiedź o maseczkach zatrzymujących przepływ powietrza, utrudniających dostęp tlenu i zwiększających stężenie dwutlenku węgla. W rzeczywistości typowe maski nie zatrzymują O2 czy CO2. Ponadto tlenu we wdychanym powietrzu jest około 21%, z czego większą część wydychamy z powrotem, bo nie jest nam potrzebna – z perspektywy oddychania człowieka tlenu mamy pod dostatkiem i w nadwyżce, więc sugerowanie niedotlenienia jest także od tej strony nieuzasadnionie”

„BBR nie ma na celu wyśmiewania ani tym bardziej hejtowania nominowanych osób, lecz zwrócenie uwagi na rozpowszechnianie przez znane osoby błędnych czy fałszywych informacji, poglądów i koncepcji z zakresu szeroko pojętych nauk przyrodniczych: od biofizyki po psychologię.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here