Dokładnie dwadzieścia lat temu, 16 maja 2000, na sklepowych półkach na całym świecie pojawił się drugi album studyjny największej wówczas popowej sensacji Britney Spears. Wydawnictwo 18-latki okazało się równie wielkim hitem, co jego poprzednik „…Baby One More Time”. Z okazji urodzin krążka, prezentujemy wam garść faktów o nim.

Ups! Britney Spears znowu to zrobiła – wydała album, który odniósł sukces na całym świecie, sprzedając się w ponad dwudziestu milionach egzemplarzy! Tak zapewne pomyśleli sobie wszyscy dziennikarze muzyczni w 2000 roku, którzy zauważyli, że nie mają do czynienia z gwiazdą jednego sezonu, jak wcześniej podejrzewali. Aż ciężko uwierzyć, że to już dwadzieścia lat od premiery jednego z najbardziej kultowych krążków w historii muzyki popularnej, czyli „Oops!… I Did It Again”. Krążka, który tylko umocnił pozycję Britney Spears na tronie księżniczki popu.

1. Płyta początkowo miała nosić zupełnie inny tytuł. Rozważano dwie opcje – „Sunflower” i „Platinum 2000”.

2. Męski głos, który słychać w tytułowym singlu „Oops!… I Did It Again” należy do Maxa Martina, czyli producenta utworu. Szwed współpracował z Britney również nad jej debiutanckim krążkiem z 1999 roku.

3. Na krążku pojawiły się dwa covery – „(I Can’t Get No) Satisfaction” Rolling Stones oraz „You Got It All” The Jets. Drugi utwór znalazł się tylko na kilku wydaniach płyty.

4. Britney nagrała połowę albumu w zaledwie tydzień. Artystka była wówczas bardzo zajęta promowaniem swojego debiutanckiego longplaya „…Baby One More Time”, który odnosił wielkie sukcesy na całym świecie.

5. Księżniczka popu nie lubi singla „Oops!… I Did It Again”. Przyznała to podczas jednego z odcinków show „X Factor” w 2012 roku.

6. „Oops!… I Did It Again” to jeden z najlepiej sprzedających się krążków w historii muzyki. Płyta, którą promowały cztery single, sprzedała się w ponad 24 milionach egzemplarzy na całym świecie.

7. No właśnie, album promowany był czterema utworami: „Oops!… I Did It Again”, „Lucky”, „Stronger” i „Don’t Let Me Be The Last To Know”.

8. „Stronger” to pierwszy klip, który Britney stworzyła z Josephem Kahnem. Artyści pracowali później również nad teledyskami do „Toxic”, „Womanizer” i „Perfume”.

9. „Oops!… I Did It Again” to najwyżej oceniony album Britney Spears na Metacritic. Longplay zdobył łącznie 72 punkty.

10. Drugie wydawnictwo księżniczki popu promowane było jej pierwszą światową trasą koncertową. Gwiazda dała w jej ramach łącznie 88 koncertów.

11. Podczas poprzedniej trasy „Crazy 2k Tour”, Britney Spears wykonywała premierowo utwory z „Oops!… I Did It Again”. Były to „Oops… I Did It Again” oraz „Don’t Let Me Be The Last To Know”.

12. W wywiadach z tamtego okresu, Britney wielokrotnie powtarzała, że „Don’t Let Me Bt The Last To Know” to jej ulubiona piosenka z płyty.

13. W powstanie klipu do „Oops!… I Did It Again” miał być zaangażowany Leonardo DiCaprio, który był wówczas wielką gwiazdą kina po sukcesie filmu „Titanic”. Aktor ostatecznie zrezygnował jednak ze swojego udziału w projekcie.

14. Na albumie „Oops!… I Did It Again” pojawiła się pierwsza piosenka, którą współtworzyła Britney Spears. Jest to utwór „Dear Diary”.

15. Podczas sesji okładkowej do albumu, artystce towarzyszył Lenny Kravitz oraz jego córka Zoe.

16. Czwartym singlem z płyty miał być utwór „When Your Eyes Say It”. Postawiono jednak na „Don’t Let Me Be The Last To Know”. Promocyjny singiel zostały wydany jedynie w Wielkiej Brytanii w styczniu 2001 roku.

17. Według wielu dostępnych źródeł, do „When Your Eyes Say It” powstał nawet teledysk. Mieli go wyreżyserować Jonathan Dayton i Valerie Faris. Klip nigdy nie ujrzał światła dziennego.

18. W tym roku, podczas Record Store Day, swoją premierę będzie miał wyjątkowy winyl wypełniony remixami singli z albumu. Zaprezentowana została do niego alternatywna okładka.

19. Kawałek „Can’t Make You Love Me” doczekał się… polskiego plagiatu. Singiel Mai Kraft, promowanej jako polska Britney Spears, do złudzenia przypominał utwór nagrany przez amerykańską piosenkarkę.

20. Po tygodniu od premiery, album „Oops!… I Did It Again” sprzedał w 1 319 000 kopii, ustanawiając tym samym rekord na ponad 15 lat dla najlepiej sprzedającego się krążka nagranego przez wokalistkę w pierwszym tygodniu. Wynik ten przebiła dopiero Adele w 2015 roku swoim longplayem „25”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here