„Just dance, gonna be okay!” – chyba nie ma na świecie osoby, która nie potrafiłaby zanucić tego wersu. Singiel „Just Dance”, który sprawił, że Lady Gaga z miejsca trafiła do I ligi gwiazd kończy dziś 12 lat. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was 12 faktów o nim.

Rzadko zdarza się, żeby artysta muzyczny odniósł taki sukces komercyjny po wydaniu debiutanckiego singla, a tym bardziej, żeby potrafił tę popularność utrzymać. Tak się jednak stało w przypadku Stefani Germanotty, która jako Lady Gaga wydała 8 kwietnia 2008 roku piosenkę, która na zawsze zmieniła życie nie tylko jej samej, ale i milionów fanów na całym świecie.

1. Piosenka powstała w 10 minut

Każdy Little Monster wie, że Lady Gaga to nie tylko świetna wokalistka, ale i tekściarka. Słowa do kawałka „Just Dance” powstały w 10 minut. W wywiadzie dla „Heat”, artystka przyznała: „Napisałam ten utwór w 10 minut z producentem RedOne. To był mój pierwszy raz w studiu w Hollywood”.

2. RedOne początkowo nie chciał pracować z Gagą!

W wywiadzie udzielonym dla EW, producent przyznał, że po sukcesie singla „Whine Up” Kat DeLuny, chciał on pracować jedynie z artystami, którzy mieli już ugruntowaną pozycję. Management nalegał jednak, by dał szansę debiutującej 20-latce. RedOne i Lady Gaga poznali się w budynku Sony w Nowym Jorku. „Po pięciu minutach wiedziałem już, że jest bardzo wyjątkowa” – powiedział.

3. „Just Dance” powstało z myślą o The Pussycat Dolls

O mały włos, a „Just Dance” trafiłoby na album „Doll Domination”. Na szczęście, Akon zaprotestował i stwierdził, że utwór ten powinna nagrać właśnie Lady Gaga. „Ona będzie wielka” – miał wówczas powiedzieć.

4. Colby O’Donis zastąpił Akona

Zanim Lady Gaga odniosła sukces jako wokalistka, pisała teksty dla innych artystów, m.in. dla Britney Spears. W pracy nad „Just Dance” wspomógł ją odnoszący wówczas spore sukcesy Akon. Artysta początkowo miał rapować w kawałku, jednak ze względu na konflikt interesów, zaprosił do piosenki Colby’ego O’Donisa. Zachował jednak background vocals.

5. Droga na szczyt

Aż 22 tygodnie zajęło „Just Dance”, by dotrzeć na sam szczyt notowania HOT 100 Billboardu. Stało się to 17 stycznia 2009. Kawałek utrzymywał się na 1. miejscu przez trzy tygodnie.

6. Po prostu tańcz!

Wiele popowych piosenek jest o tańcu i do tańca. „Just Dance” było jednak pierwszym numerem jeden na HOT 100 ze słowem „dance” w tytule od lutego 1991 roku.

7. Okładka singla

Przyglądając się okładce singla, nie sposób nie zauważyć błyskawicy. To samo w teledysku. Jest to oczywiście nawiązanie do Davida Bowiego, który jest wielkim idolem Lady Gagi.

8. Sukces teledysku

Wideoklip zrealizowany do singla cieszył się sporą popularnością. Najwięcej dziennych wyświetleń wygenerował 9 miesięcy po premierze piosenki, czyli 8 grudnia 2008 roku.

9. Trasy koncertowe

„Just Dance” to piosenka, którą Lady Gaga wykonywała na każdej ze swoich tras koncertowych. Mamy nadzieję, że nie zabraknie jej również na „Chromatica Tour”.

10. Piosenka pojawiła się na HOT 100 dopiero w sierpniu

Nie tylko droga na szczyt była długa. Lady Gaga zadebiutowała na 76. miejscu HOT 100 dopiero 16 sierpnia 2008 roku. Wcześniej dobrze radziła sobie w notowaniu Billboard Hot Dance Club Play Chart.

11. Sukces

„Just Dance” nie jest jedynie jednym z najlepiej sprzedających się debiutanckich singli, ale singli w ogóle. Do dziś sprzedano ponad 10 milionów kopii, a w samych Stanach piosenka pokryła się platyną dziewięć razy.

12. To po prostu legendarny numer!

I tyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here