Obserwując popowy rynek muzyczny nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w dużej mierze jest on zdominowany przez przedstawicielki płci pięknej. Popularny brytyjski magazyn Marie Claire opublikował listę ‚100 najbardziej inspirujących kobiet w ciągu ostatnich 100 lat’. Na liście znalazło się wiele piosenkarek, w tym m.in. Madonna, Britney Spears oraz Beyonce. 

Dokładnie 100 lat temu, tj. w 1918 roku, część kobiet uzyskała prawa wyborcze w Wielkiej Brytanii. Z tej okazji redaktorzy kobiecego miesięcznika Marie Claire opublikowali nazwiska 100 Pań, które wywarły ogromny wpływ w kształtowaniu świata poprzez swoją twórczość, dokonania oraz postawę.

W artykule wyróżniono artystki starszego pokolenia, w tym m.in.:

  • Barbrę Streisand, którą pochwalono za jej obsesyjny wręcz perfekcjonizm,
  • Kate Bush, której debiutancki singiel ‚Wulthering Heights’ był pierwszym utworem napisanym przez kobietę, który dotarł do 1. miejsca na brytyjskiej liście przebojów,
  • brytyjską piosenkarkę oraz osobowość telewizyjną – Cillę Black.

Lata 80-te to przede wszystkim dominacja Madonny, którą redaktorzy uznali za niekwestionowaną królową popu. ‚Marie Claire’ zwróciło również uwagę na fakt, iż jest ona najlepiej sprzedającą się wokalistką w historii muzyki i przywróciła tzw. ‚voguing’ do mainstreamu.

Jeśli chodzi o lata 90-te, to doceniono przede wszystkim silne osobowości. Wyróżniono Gwen Stefani za jej wpływ na generację Riot Grrrls oraz szczere do bólu teksty, Sinead O’Connor za odwagę w byciu sobą i manifestację swoich poglądów, a także Spice Girls za rewolucję na popowym rynku muzycznym oraz udowodnienie kobiecej siły (Girl Power).

Lata 2000 – 2009 to według magazynu czasy największych triumfów Britney Spears, Beyonce oraz P!nk.

Britney Spears doceniono za jej niepodważalny wpływ na popkulturę, a także wspomniano o fakcie, iż do tej pory jest ona najmłodszym artystą w dziejach, który otrzymał własną gwiazdę w hollywoodzkiej Alei Sław – piosenkarka miała wówczas 21 lat.

Beyonce pochwalono natomiast za jej twórczość, jak i również wielkie osiągnięcia zawodowe: wykonawczyni przeboju ‚Halo’ jest laureatką 22 nagród Grammy. P!nk natomiast zapisała się w popkulturze dzięki swojemu mocnemu charakterowi oraz postawie opozycji w stosunku do hiperseksualności rynku muzycznego.